herkesin en az bir kez aklına takılan, bir türlü karar verilemeyen karşılaştırmadır. sadece ülkemizde değil avrupa'da da böyle bir sıkıntı mevcut. genellikle eve en yakın olanı tercih edilse de bazı kriterler var:

1) mazot alınacak ise bp'nin verdiği menzil daha iyi ve daha sessiz çalışıyor.

2) 95 oktan benzin alınacak ise tercih yine bp olmalı, hem daha sessiz ve sarsıntısız, hem de daha az yakıt tüketimi sağlıyor.

3) 95+ alınacak ise de tercihim shell olacaktır. aldığımız loglara bakılırsa kesinlikle çok daha az retard'a sahip oluyorsunuz.
istasyonların da büyük etki edeceği karşılaştırma. bir istasyondan diğerine çok fark ediyor, biri çok iyiyken diğeri kötü çıkabiliyor.
aynı markanın bile istasyonları arasında fark olabiliyorken tartışması anlamsız bir karşılaştırma olacaktır.
Yanlış yakıt doldurma faciasından sonra müşteri iyi niyetli yaklaşımlarından ötürü genellikle tercih ettiğimiz firma shell'dir.

Ayrıca benim bir garip özelliğim var, bir ay içinde ortalama 250-300 tl yakıt alıyorum ve genelde parça parça aldığımdan ötürü her ayın son benzinini farklı bir firma ve istasyondan almayı tercih ediyorum. Öyle sanki psikolojik olarak arabanın önceki benzinle daha iyi gittiğine inanıyorum falan değişik şeyler...
Sözlükte opet düşmanlığı mı var dediğim hede dır.
Zira kendi arasında opetin ultraforce Euro diesel kullanıyorum km olarak güzel hizmet güzel. Zaten tuvaletlerine hayranım.
Ayrıca diğer firmaların denetleme zamanları belliyken opet bir günde 3 kere de denetleyebilir yani istasyondan istasyona mazotu değişmez.
Benim için shell olan karşılaştırmadır.
Tercihim araba ve motosiklet tecrübelerimden ve kullanıcı deneyimlerinden ibaret olup hiç bir bilimsel dayanağı yoktur.
Sırlamam şu şekildedir;
1.Shell
2.PO
3.Opet

2004-2013 yılları arasında kullandığım iki motosikletimin karbüratörlü ve hava soğutmalı olmasından mütevellit yakıt tahlil laboratuvarı gibi çalışırdı. Shell ile her daim hep daha fazla yol gittim hem çalışması rölantisi daha stabildi. BP aldığım zaman iki motorun da rölantisi sapıtır sesi kötü gelirdi, sanki benzin değil de gaz yağı yakıyordu. PO ise Shell'e hep en yakın bulduğum yakıt oldu. Km değişmezken shell kadar iştahlı değildi ama çok küçük farklar. Opet ise hep az km götürmüştür ama rölanti saat gibi ve en az vuruntusuz gürültüsüz çalıştıran yakıttı.
Bir ara FULL vardı bir kaç kere denedim hiç hoşnut çalışmıyordu yine motor. Hele bir de 97 si aynı fiyat diye bir kaç kere ondan koydular ısrarla 95 dememe rağmen depoyu boşaltacak kadar kötü hissettirdi.
Şimdiki motorum enjeksiyonlu genelde çok farketmiyor ama opet hala az km, shellde sorunsuz.

Denetleme sıklıklarından ötürü uzun yolda hep Opet alırım orası ayrı. Yolda nolur nolmaz diye.

Eski arabamda da mazot olarak yine aynı şekilde sıralam oluyor. Shell de az gürültülü ama km iyi gidiyor ve gaza tepkisi iyi, opet az km. BP nin yeşilinden korkar oldum almıyorum.
benzer bir karşılaştırma(bkz: 1.4 TSİ mi 1.4 TFSİ mi)
Bu bilgilere ayriyeten her zaman çok iş yapan bir istasyondan yakıt almak tercih edilmelidir. Yakıtın kalitesi başta aynı olsa bile bekledikçe yabancı partiküller nüfus eder ve yakıt filtrenizi çabuk bitirmekle kalmayıp yanma odalarında kalıcı kurum oluşmasına sebebiyet verebilir.
Benzin alırken dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise; yeni dolum yapılmış istasyonlardan benzin almamaktır. Depolara dolum yapıldığı zaman dibinde biriken tortuların tekrar dibe çökmesi için belirli bir zaman gerekmektedir. Eğer gittiğiniz istasyonda benzin tankeri görürseniz o istasyondan benzin almamak, arabanızın sağlığı için faydalı olacaktır, ya da daha titiz davranıp, istasyon görevlilerine istasyona ne zaman dolum yapıldığını sorabilirsiniz.
Buradan Shell olduğunu anlayabilirsiniz:
Fifth Gear Benzin Kıyaslaması
  • / 4
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri