Shell Eco-marathon her yıl Avrupa, Amerika ve Asya kıtalarında düzenlenen, dünyanın en önemli öğrenci inovasyon yarışmalarından biri. Yarışma kapsamında 16-25 yaş arasında gençler, kendi tasarladıkları ve ürettikleri enerji tasarruflu araçlarla en az enerjiyle en uzun mesafeyi kat etmek üzere yarışıyorlar. Yaratıcı tasarımları ve teknik bilgileri sayesinde 1 kWh enerji ya da 1 litre yakıt ile en fazla yolu kat eden takımlar ödüllendiriliyor.

Takımlar yarışa Prototip ve Şehir Konsepti adlı iki araç kategorisi altında katılıyor. Geleceğin otomobillerini yansıtan prototipler, yaratıcı tasarımlara sahip araçlardan oluşuyor. Şehir Konsepti araçlar ise geleneksel taşıtlardan ilham alınarak tasarlanıyor ve dış görünüş olarak günlük yaşantımızda kullandığımız otomobil modellerine benziyor. Yarışmada araçlara güç vermek için dizel, benzin, sıvılaştırılmış doğalgaz (CNG), doğalgazdan elde edilmiş yakıt (GTL), etanol gibi yakıtların yanı sıra hidrojen, elektrik gibi alternatif enerji kaynakları da kullanılabiliyor.

Yarışma kapsamında takımlar, Tasarım, İnovasyon, İletişim, Emniyet ve Takım Ruhu kategorilerinde pist dışı ödüller kazanma fırsatına da sahip oluyorlar.
Avrupa'da ilk kez 1985 yılında Fransa'da düzenlenen Shell Eco-marathon yarışmasını o yıl kazanan araç 1 litre benzinle 680 kilometre yol kat etmeyi başarmıştı. Günümüzde ise takımlar, verimliliği kat be kat artırmanın yanı sıra 3 boyutlu yazıcılarla araç tasarlayıp üretmek gibi çok çeşitli yaklaşımlar sergiliyorlar. Öyle ki Shell Eco-marathon Avrupa’nın son şampiyonu, 1 litre benzinle 3,771 kilometre yol kat edebiliyor. Başka bir ifadeyle, rekorun sahibi olan şampiyon araç, Londra’dan Antalya’ya gidebilecek kadar yakıt verimliliğine sahip.
gençlerin yarışmasıdır. dünya'da buna benzer bir çok yarış olmasına rağmen en çok talep kendisine gösterilir. ülkemizde tabii ki bu işe gönül veren insanlar var ama malumunuz ortadoğu'dan çıkmak çok da kolay değil.
kazananlar şöyle;

Shell Eco-marathon 2016 Avrupa’nın Kazanan Takımları

Prototip Kategorisi

Shell FuelSave Benzin Kategorisi: İstanbul Teknik Üniversitesi , Facilis Electric Vehicle Group, 300 km/l
Elektirikli Batarya Kategorisi: Boğaziçi Üniversitesi , Boğaziçi University Racing Team, 315.6 km/kWh

Şehir Konsepti Kategorisi

Hidrojen Kategorisi: İstanbul Üniversitesi, Hidroist Takımı, 220.7 km/m3
Elektirikli Batarya Kategorisi: Yeditepe Üniversitesi, YUEMT-Fluxus Takımı,70.2 km/kwh
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri