Genellikle ilkokul'da tanıştığımız, okul ve ev arasında taşınmamızı sağlayan araçlar. Servis şoförü kavramına da aynı şekilde bu araçlar ile öğreniriz. İlerleyen dönemde işimize gelip gidebilmek için kullanırız.
Adı üstünde 'servis' etmek için üretilmiş olan ticari araçlara verilen isim. Trafik kurallarına pek uyum sağlamayan, sağa sola küfürler saçan şoförlere sahiptir. peugeot j9 ise bu konuda verilebilecek en ikonik örnektir.
Genellikle motosikletlileri adam yerine koymayıp ezmeye çalışan araç tipi.
Yine dünya literatüründe bulunmayan, ülkemize özgü bir toplu ulaşım metodu. Yurtdışında sadece okul otobüsü konsepti bizimkine benzerken, öğrenci dışında çalışanların da bu metodla taşınması en belirgin farklılığıdır. Normalde bırakın plaza çalışanlarını, ağır sanayi işçileri bile şehrin toplu taşıma sistemlerini kullanır yada car pooling adı verilen araç paylaşım yöntemini kullanırlar. (bla bla car'ın hedeflediği olay da bu aslında).

Peki bu batılılar salaklar mı? Niye özel şoför konforuyla işine gitmek yerine toplu taşıma kullanıyor, niye beş arkadaş ortaklaşıp tek bir araçla seyahat ediyorlar? Cevap gayet basit: kullanım dışı vakitlerde boş duran araç havuzu. Sabah ve akşamüzeri saatlerinde trafiğin en belirgin oyuncularından olan binlerce servis aracı görev saatleri dışında gereksiz alan gasp eden boş bir konteynera dönüşür. Hiçbir faydası olmadığı halde park alanında yada trafikte yer kaplayan bu araçlar trafiğin verimliliğini ciddi anlamda düşürür. Hâlbuki bu araçlar dolmuş olarak görev bile yapsa çok daha verimli olurlar.

Kamu spotu: İşinizi ve evinizi aynı yakada seçin, köprüde trafiği katletmeyin..
trafik kurallarını kendilerine göre büken araçlar. genelde sabahları iki vardiya attıklarından -önce iş yeri, sonra öğrenci- diğer servise zamanında yetişebilmek için sınırları zorlarlar. minibüs şöförleri gibi çok aşırı uçta dolaşmasalar bile akışı bozacak, seyri tehlikeye atacak hareketlerden kaçınmazlar. iri araçlar kullandıklarından sağ sola çarpmak gayet normaldir, sabahleyin aracınızın başına geldiğinizde değişik bir durumla karşılaşırsanız, büyük ihtimalle sorumlusu bu tiplerdir.
8.sınıfa giderken servisim Renault Masterdi ve çukurların yerini ezberlemiştim süspansiyonla eş zamanlı iş yapıyorum.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri