volkswagen marka araçlarda ön bilgi panelinde aracın servis zamanının geldiğini belirten uyarı yazısı. alman altyapılı olanlarda service jetzt, ingilizce altyapılı olanlarda ise service now olarak vuku bulur.

bu yazıdan kurtulmanın yolu ise şöyledir:

gösterge panelinden bilgi menüsüne giremiyorsanız, -eski model bir araç var ise- kontak kapalı durumundayken kilometre sıfırlama tuşunu/çubuğunu, basılı/çevrili tutarken kontağı açıyoruz ve tuşu bırakıyoruz. hemen akabinde ise saat ayarlama çubuğunu/düğmesinde sağa çevrili/dakika tuşuna basılı tutarken kontağı kapatıyoruz.

anahtarı çıkartıp taktığınızda yazı silinmiş ve servis uyarısı daha öte bir tarihe ertelenmiş olacaktır.

aslında varvasyonları mevcut. bazı passat modellerinde ise sayaç sıfırlama tuşunun yanındaki ingiliz anahtarı şekli bulan tuşa basarak ilk işlem halledilebiliyor.

yeni model araçlarda ise direksiyonun sağında bulunan silecek kolunun yan yüzeyindeki tuşlar yardımıyla menüye giriyoruz -aşağı yukarı tuşlarından birine basılı tutarak menüye girilebiliyor-. setup'ın üzerine gelerek kolun alt tarafına bakan ok/reset tuşu vasıtasıyla giriyoruz. açılacak menünün alt sıralarında service seçimi bulunacak. oraya girdiğimizde reset seçimini yapıyoruz ve işimiz halloluyor.

sinirinize dokunduğu için silip, servis zamanı geldiğinde yaptırmayı tabiki unutmuyoruz.
'servis şimdi' anlamına gelen almanca söz öbeği.
Hemen hemen her VW'nin bir gün yaşayacağız hadise. İlla bir şeyin bozulmasına gerek yok, periyodik bakım zamanı geldiğinde de aynı uyarıyı verecektir.
Sürekil servis ışığı yanan volkswagen'ların uyarı yazısı.
bir adet 'dın' sesinin eşlik ettiği uyarı.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri