sürücünün şeridindeki mevcut durumunu korumasına yardımcı olan sistemdir. dalgınlık veya dikkatsizlik gibi durumlarda yanlışlıkla şeritten çıkılması sonucu meydana gelen kazaları önlemek amacıyla geliştirilmiştir.

sistem aracın istenmedik bir şekilde şeritten çıkacağını algıladığında, hem sürücüyü görsel olarak uyarır hem de direksiyonu geçici olarak devralarak aracı içinde bulunulan şeride doğru hafif bir şekilde yönlendirir. eğer sinyal verilerek şerit değiştirilirse sistem, sinyal lambasının tetiklendiğini algılayarak, bunun istek doğrultusunda gerçekleştirilen bir eylem olduğunu tespit eder ve tepki vermez.

söz konusu sistem, araç, 65 km ve üzeri hızlarda seyrederken devreye girer ve iç dikiz aynasında bulunan bir kamera yardımıyla kesintili ve kesintisiz şerit işaretlerini okuyarak çalışır.

dipnot: yol üzerinde algılanabilir şerit ya da yol çizgisi bulunmuyorsa, sürücü direksiyonu tutmuyorsa veya aracın hızı 60 km'nin altına inmişse sistem devre dışı kalır.
incelemelerde izlediğim kadarıyla hyundai tucson un bu konuda çok başarılı olduğu sistem
Otobanda şeritler belirgin ise çok iyi çalışan ama şeritlerin belli belirsiz olduğu noktalarda saçmalayan sistem.
ülkemizdeki yolların bakımsızlığı nedeniyle bir halta yaramayan sistemdir.
hadi şehirlerarası yine bir derece, şehir içinde zaten kafadan devre dışı kalır. yolda şerit yok ki neyi takip edecek asistan. hey yavrum hey.
yeni otomobillerde cruise control ile birlikte çalışıp, sürücüsüz otomobil günlerine doğru hızla ilerlememizi sağlayan sistem. bu sistemlerin birleşmesi ile sürücüsüz işini bitirmiş olacaklar, şu an üstümüzde test ediyorlar.
türkiye şartlarında güvenilmemesi gereken sistem. türkiye'de şeritler bir anda yok olabiliyor ya da diğer şerit ile birleşebiliyor. kendisine güvenip hareket edilmemesini tavsiye ediyorum.
en çok çinde kullanılması gereken sistem. Buradaki insanların direksiyonu düz tutamama gibi bir özelliği mevcut. Standart donanım olarak geliyor buradaki insanlara.
Arabalari tamamen otobotlastirmaya yonelik teknolojilerin bana gore en faydalisi tabii ki arkadaslarin dedigi gibi ulkemizde saglikli olmayacagi kanaatindeyim
elinde telefon yolunda duramayan bir grup sürücünün bir tarafına sokulması gereken asistandır
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri