bilip bilmeden konuşan kişi beyanatıdır. 100 K üzeri otomobil 200 K üzeridir de motosiklet kullanırıım. dünkü çocuk da değilim detaylara çok gerek yok ama 30 unu çoktan devirmiş biriyim.

birincisi motosiklet kullanırken şeritte gitmemize müsaade ettiğinizi felan mı sanıyorsunuz? aklı selim bir kaç şoför dışındaki herkes götümüze kadar girip taciz etmeye başlıyor, bunu çoğunlukla bilmeden yapıyorsunuz. İstanbulda araç kullanan birisi gördüğü boşluğa girmeye şartlanmış şekilde araç kullanır, kullanıyor arabadayken ben de öyleyim, yoksa gidemiyorsunuz, herkes önünüze geçip duruyor ama bu alışkanlığı motosikletli biri şeritte giderken de yarattığı boşluktan ötürü istemsiz şekilde yaptığınızın farkında değilsiniz. bu sebeple sürekli arkadaki aracın tacizinden kaçmak içim motorumuzun gücü müsaade ettiği sürece ya gaz açıp uzaklaşıyoruz ya da emniyet şeridine iniyoruz. emniyet şeridi ha keza sıkıntısız gibi görülebilir. ona değiniriz. gaz açıp arkamdaki beni öldüreceğinden haberi olmayan kişinden uzaklaştığımda önümde trafik varsa eğer araya girmediğimi düşünelim. bu kez deminki tacizci yetişiyor, hatta selektörle yol isteyen öküzler bile var, sanki çekilsem bir yere gidebilecek. bu tacizden de kurtulabilmek için arkamdan taciz edilemeyeceğim yer olan iki aracın arasına giriyoruz. araçların cüssesini siper ediyoruz yani. e zaten göt kadar şerit, iki araç arasında beklemek ne kadar sağlıklı sizce? sağındaki solundaki araç o hassas amortisörleri incinmesin diye çukurdan kaçmaya çalışıp zart diye üzerinize kırıyor. mecburen aradan çıkmak zorundasınız. biraz daha gaz açıp o iki araçtan birinin önüne şeride yerleşiyorsunuz. bu kez de senaryonun en başına döndük. arkadan sıkıştırmalar, tacizler vs, bu döngüsel bir şekilde ilerliyor, doğal olarak biz de normal trafik hızının %15-20 si kadar daha hızlı şekilde ilerleyerek güvende kalmaya çalışıyoruz. umarım etrafınızda 10 hava yastığı ile güvende oturduğunuz koltuğunuzda insanları yargılarken bunları düşünebilirsiniz.

gelelim şerit değiştirmeye olayın, sorması ayıp o sinyal kolunu ne kadar kullanıyorsun? kaç tane araba gördünüz ki sanayide sinyal kolu bozulmuş? ülkemizdeki 20 yaşında arabaların hepsinin en dinç en eskimemiş iki parçasından biri sinyal kolu diğeri de emniyet kemeridir.

bizim otomobil kullanan kişinin merhametine ihtiyacımız yok. siz şerit değiştirirken sinyal verin yeter. bunun yanında trafikte sıkıştığın yerde arkadan korna çalıp yol istediğimizde bu senin insanlığına kalmıştır. adam olan yol verir zaten, başkasının trafikte beklemesine neden sebep olmak ister ki akıl sağlığı yerinde olan birisi. ha vermezsen ne olur, en fazla 15 saniye sonra ilerlersin diğer tarafına geçerim oradan giderim.

son olarak sağda solda atıp tutmadan önce acaba kaç tanesine sordun abi ben sizi anlamıyorum niye bu kadar çok bizi görün bize dikkat edin diye kendinizi yırtıyorsunuz diye? hacı abi arabam da var, sıkıntı değil, satarım motorları mı, bir tane de eşime araba alırım, trafikte her gün eşimi de işe motorla götürüp getiren birisi olarak istanbul trafiğinden bir motor eksiltir iki tane araba kazandırım. sen de trafikte biraz daha bekler aynana bakmak yerine telefonunla oynamaya biraz daha devam edersin
tümünü gör
ilgili galeri