Yeni Grand Cherokee'nin lastik patlattığı ve bu yüzden bir türlü geçemediği testtir.
Türk halkı her zaman 'pahalıysa iyidir' mantığında olduğundan onlara bu durumu anlatmak pek mümkün değildir.
video
espnin ortaya çıkmasının baş sorumlusudur kendileri.
Şöyle ki; bir rivayete göre Mercedes mk1 A serisini çıkarttığında bu testte aracı takla attırmışlar(aracın tasarımını hatırlayanlar ağırlık merkezi konusunda ne dediğimi anlamışlardır) . Bunun üzerine kara kara düşünen Mercedes mühendisleri çözümü elektronik olarak frenlere (ayrıca gaz tepkilerine de olabilir bilmiyorum) müdahale ederek aracın manevra kabiliyetini değiştiren yeni bir teknolojiyi icat etmekte bulurlar. Böylece günümüz araçlarının vazgeçilmez donanımlarından biri ortaya çıkar.
Bana Citroen Xantia Activa V6'nın , Audi R8 veya Porsche Cayman S'den daha iyi yol tutabileceğini gösteren testtir.
Bir Citroen fanı olmama rağmen çok şaşırdım. Tamam Xantia Activalar hidro pnömatik süspansiyon ile hayvan gibi yol tutuşa sahiptir ama bu kadarını ben bile beklemiyordum.
teknikensvarld.se/algtest/. Linke göre Xantia 85 km/s, R8 80 km/s Cayman, 350z, Elise S gibi makineler ise 79 km/h gibi bir hızla gerçekleştirmişler.
Mekanik olarak geliştirmenin elektronik olandan daha ucuza mal olmasından dolayı firmaların sürekli elektronik olarak geliştirmeler yapmasına sebep oluyor. ferrari, porsche olmak bu yüzden önemli.
Otomotiv sektöründeki er meydanlarından biridir. Bir çok otomobil bu testlerden kalır.
jeep grand cherokee rezaleti de bunlardan biridir.
Grand Cherokee için evlere şenlik olan test.
İngilizce'de Moosetest türkçe de geyik testi olarak isimlendirilen test. Grand Cherokee testi yüzünden teknikens varld ile Chrysler birbirine girip bir dönem otomobil camiasında ikili bir ayrıma sebep olmuşlardır (swh)
Özellikle tavanı(ağırlık merkezi) yüksek ve aks mesafesi kısa araçlarda esp nin öneminin gösteren test.
www.youtube.com/watch?v=_4m5lItAQrU
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri