Evrensel yasalardan biridir.

Trafikte ilerlerken şerit değiştirdiğin zaman geçtiğin şerit tıkanır,ayrıldığın şerit ise akmaya başlar.
Her zaman olmayan durumdur.

Hatta surekli gittigim yolda hangi noktadan itibaren hangi seridin en iyi aktigini ayirt edebiliyorum. Tabi bazen standart sapmayi bozmaya programlanmis tipler istatistiklerimi altust edebiliyor :)
siz her şerit değiştirdikçe öndeki aracın direksiyonuna murphy abimizin geçmesi sonucu ortaya çıkan durum.
kendisinin hobileri arasında trafik tıkama üst sıralarda yer alır.
anlık olarak kendinizi değil şeridi baz alırsak daha net gözlemlediğimiz durum.

genel olarak ele alırsak herkes akan şeride kaymak ister ve doluşan şerit tıkanır. arabaların geçiş yaptığı şeritte araçlar seyrekleştiğinden burası akmaya başlar. herkes kendi şeridinde gitse ne güzel olur ama bir dakika önce gidecek paşam evine, trafiğin içine etmiş çok mu?
trafiğin sıkıştığı noktalar bağlantı noktaları olduğundan doğru durum. oralarda da bir nevi şerit değiştirme hadisesi gerçekleşiyor. sen yan şeride daldığında adam mecburen frene basıyor. bunu sen yapıyorsan, önündekiler de deniyor. onların yarattığı fren zinciri sana yansıyor.

yani sen az buçuk da olsa akan şeride daldığında, arkandaki adam frene basmak zorunda kalıyor ve bu zincirleme olarak tüm şeride yayılıyor. iki araba girdiğinde etki ikiye katlanıyor. sonra murphy derseniz tabi, herkes kendi şeridinde gitse ne güzel olur ama nerde...
direksiyon başına geçince bünye otomatik olarak sinirlenmeye hazır olduğundan trafikteki her şeyin battığını gösteren olay. anormal bir durum olmazsa beş dakika geç gidersiniz gideceğiniz yere. sinir yapmayın.
Ülkemizdeki eğitim ile ters orantılı olan durumdur . Neredeyse artık emniyet şeritleri bile sıkışıyor .
bunlar da ilginizi çekebilir