arabanın boyasını hemen hemen her şeye karşı koruyan zımbırtıdır.
normal boya korumalarda korumalar aslında geçici ve çok da etkili değildir.
seramik kaplama çok pahalı olsa da aracı çok uzun süre her şeyden korur.
uygulamalar yaklaşık 2.000tl tutar.
Genelde bu tarz işlemlerin bir işe yaramadığını düşünürdüm ta ki bu uygulama yapılmış olan bir arabaya binene kadar. Araba 4 yıllıktı ve hep seramik kaplama ile korunmuştu, ilk günkü halinden farkı yoktu. Sıfır araba alırsam kesinlikle yaptıracağım uygulama olur.
piyasada seramik diye tabir edilen,aslı nano teknolojik koruma olan uygulamadır. Uygulama yapan yer çok önemlidir. Ürünün markasının önemi de olduğu kadar , nano öncesi zeminin herşeyden arınması gerekir (çizik,yağ,kir,zift..vb.) ardından uygun tozsuz,sıcaklığın belli bir derecede ve kuru ortamda uygulanmalıdır. ph'ı nötr olan şampuanlarla yıkandığında uzun süre dayanır.
2000tl lik uygulamayı yakın bir abime mercedes gülsoy'un işlerini yapan firmaya hem açılış hem de ahbaplık vasıtası ile 750 TL ye yaptırdık. Araba yağmur çamur kirlenmiyor.
Çok pahalı olan işlem, 3 kere yaptırsanız neredeyse komple boya fiyatına geliyor.
İyi bir boya koruma ve cila ile de koruma sağlamak mümkün. Aşırı lüks diye düşünüyorum.
Özellikle koyu renkli otomobil sahiplerinin boyayı korumak için seçtikleri yöntem.

Özelliği yaklaşık 1 sene sürer, 1 sene boyunca ufak tefek çizikler ve kuş bokları ile uğraşmanızı engeller. Çok pahalı olması biraz korkutucu ama bence iş görüyor.

Özellikle siyah otomobil sahiplerinin yaptırması gereken bir uygulama diye düşünüyorum.
bu kadar pahalı entrysi gördükten sonra kaç para ki diye merak ettirmiş koruma türüdür.
aslında boya koruma olarak geçen kaplama türü. anahtarı takıp çiziliyor mu test etmeye kalkarsanız, astar boyaya kadar derinlemesine bir kanalınız olur. kaplama yanılgısına düşülmemeli. yıkama gibi aracın boyasını inceltecek olan uygulamalar, boya yerine bu seramik kaplamayı eritir. cila gibi bir şey düşünün. zamanla bölgesel olarak oluşan erimelerden sonra çirkin bir görüntü alır.
herhangi bir markanın seramik kaplama ürünlerinden birini alarak kendi garajınızda da yapabileceğiniz uygulama. aracın boyasını korur, kiri pası önlersiniz. düzenli ciladansa sana uzun aralıklarla seramik kaplama yapmak daha mantıklıdır. araba her daim sıfır gibi görülüyor.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri