Alfa Romeo 156 ve 147 2.0 modellerinde kullanılmış olan bir robotize manuel şanzıman. Tasarımı Magneti Marelli'ye aittir. Sistem daha önce Ferrari F355 F1 modelinde kullanılmıştır. Selespeed robotu bağlı bulunduğu pistonlar yardımıyla kavramayı ayırır, uygun dişliyi seçer ve kavramayı tekrar sağlar. Vites artırma/düşürme işlemleri direksiyondaki düğmelerle de yapılabilir. Sürücü tarafındaki kapı açıldığında araç anahtarı üstünde olmasa bile Selespeed pompasını çalıştırmaya başlar. Sürücü araca binip fren pedalına basarak çalıştırdığında sistem devreye girer, ancak kavrama yapmaz. Vites değişimleri daha serttir, araç durağan haldeyken frene basmazsanız araç hareket etmez. Manuel bir arabadaki debriyajla kavrama işlemini bu sistem gaza basılınca gerçekleştirir. Vites değişimde tam otomatiklere göre gecikme vardır, ancak normal bir tiptronik araçtan daha azdır.
Döneminin çok başarılı şanzımanlarından birisidir. Direksiyondan vites değişimi muhabbetleri henüz ele ayağa düşmeden önceki döneme denk gelir. Vites geçişleri sarsıntılıdır ama rahatsız etmez, o aradaki çizgi güzel yakalanmıştır. Alfa Romeo kullanıcıları hala ilanlarda selespeed şanzımanlı otomobillere bakmaktadırlar, bu da başarılı olduğunun bir göstergesidir.
Uzun bir süre motor ile ilgili sandığım, daha sonrasında abimin verdiği teknik bilgi desteği ile öğrendiğim şanzıman.
mercedes bmw son 4 5 yıldır donanım olarak oyuncak gibi f1 vites kolu eklerken alfa 15 sene önce bunu standart 2,0 selespeed'e ruhuna uygun şekilde koyuyordu.
bu da alfa romeo'nun gerçekten f1'den gelme yarış otomobili üreticisi olduğunun en somut örneklerinden biri.
vites değiştirme işlemi direksiyonun ön yüzündeki düğmeler aracılığıyla yapılabilen transmisyon tipi. benzerleri genellikle hemen direksiyon arkasından veya biraz gerisinden bir kolla yapılır. kullanım alışkanlıklarınızı değiştirecek bir sistemdir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri