Ülkemiz yollarinda malesef cok seyrek rastladigimiz surucu tipidir.
Sizin sol seritte kendi gibi daha hizli gidebileceklere yol vermeniz gerektigini sol eliyle selektore ve/veya kornaya tecavuz ederek degil de, arkanizda asil, sakin ve sabirli bir sekilde bekleyerek gosterir.
Boylelerine rastlanildigi zaman henuz hersey bitmemis diye dusundurup mutluluk hormonu salgilatan surucudur.
Benim isim gucum acelem varsa solda aylak aylak giden surucunun aynada beni farkedip hizimi kesip cekilmesini beklemek zorundamiyim ayagimi gazdan cekmeden tamponuna kadar girerim isterse cekilmesin istanbul trafiginde kimsenin nazini cekecek degiliz
Edit:korna calmaya bisey demem gerek yok ama o selektor oraya oyuncak diye koyulmamis baktin selektor yapiyo cekil git kenara ne diye ezilip sinir yaparsinizki
sol şeritten hızlı geldiğini görüp selektöre ihtiyaç kalmadan size yol veren "zeki" sürücü.
Sol şeridi gereksiz yere işgal edenler olmasa çokça rastlanabilecek sürücüdür.

Eğer ki sol şeritte aylak aylak giden bir araç var ise;
1-Sol şeride geçilir ve öndeki araca güvenli mesafede yaklaşmaya başlanır, öndeki aracın yol vermesi beklenir. Vermez ise,
2-Bir defa selektör yapılır, öndeki aracın yol vermesi beklenir. Vermez ise,
3-Araca biraz daha yaklaşılır ve seri olarak birkaç kere selektör yapılır, öndeki aracın yol vermesi beklenir. Vermez ise,
4-Artık aracın neredeyse içine girilecek kadar yaklaşılmış olur, sürücü gözlemlenir, telefonla vs. uğraşıp uğraşmadığı denetlenir, yola odaklanmak yerine başka bir şey ile uğraştığı fark edilirse, selektörlere ilaveten uygun tonda! kornaya basılarak sürücü uyarılır ve öndeki aracın yol vermesi beklenir.
Eğer ki hala da yol vermiyor ise, pompalıyı çıkarıp öndeki araca ateş etmek elbette doğru çözüm yolu değildir. Polisi arayarak şikayet edebilirsiniz, şansınıza yakın mesafede uygulama var ise aracı durdururlar, ilaveten aracınızda araç içi kamerası var ise, bunu kanıtlarsanız sürücüye ceza kesilir.

Her şeye rağmen sakin tutumu korumalıyız trafikte, ona buna sinir olup kendinizi yıpratmaya gerek yok. Kazasız yolculuklar.
yine birilerine dert olmuş sürücüdür.
yahu tamam hem yakıt tüketimi açısından hem de balataları yememek açısından özellikle uzun yolda yüksek hızla giderken frene basmak aracı sandığından çok yıpratır. fakat ayağınızı gazdan çekip de beklemek çok zor olmasa gerek.
Kimse kusura bakmasın ama sol şeritte o halde aylak aylak gitmeyecek.
Giderse selektör manyağı ederim.

Kazasız belasız ve cezasız keyifli sürüşler.
selektör yapılmasına rağmen bunu farkemedeyip sol şeridi işgal etmeye devam eden vatandaşlar var olduğu sürece uygulanması zor olan medeniyet göstergesi.
Ankara İstanbul arasında sürekli seyehat ediyorum ve genelde kapatıp gidiyorum sol şeriti.Selektörden daha çok sol sinyalimi açık bırakmanın yararlı olduğunu farkettim.Denemenizi tavsiye ederim tabi kurallara aykırı birşey fakat bazı insanlar 45 lik plakla hayallere dalmışken onları uyandırmak gerekiyor.
bunlar da ilginizi çekebilir