michael schumacher, alain prost ve juan manuel fangio'dan sonra formula 1'de en fazla şampiyonluğa ulaşmış pilot. buna rağmen gridde en sevilmeyen pilotlar arasında yer almaktadır. bunun en büyük nedeni ise ferari ve mclaren gibi büyük takımları red bull aracı ve harika yeteneği sayesinde alt etmesidir. hem de bunu 4 yıl boyunca yapmasıdır.

hemen her f1 taraftarı kendisini yarışları domine ettiği için sevmeyip ve itici buldu. başarıları her ne kadar büyük olsa da f1 taraftarlarının heyecanını bozduğu için kendisinin değerinin farkına varılamamış ve sevilmeyen pilotlar arasında yer almıştır. sürekli kazanan bir vettel olmadığı zamanlarda nasıl bir kaliteli pilotaja sahip olduğu zamanla anlaşılacaktır. aracının zayıf olduğu ve iyi performanslar sergilediği yarışlar sonrası kendisinden övgüyle bahsedilip ve başarılarının tesadüfi veya tamamen aracının iyiliğine odaklı olmadığını söylecek tüm f1 taraftarları ve f1 camiası.

her ne kadar yerin dibine sokulsa da ayrıca, kimi raikkönen, fernando alonso, lewis hamilton kadar iyi bir pilot olmadığı söylense de bu büyük üç pilotun neredeyse sahip oldukları kadar şampiyonluk sayısına daha genç yaşına rağmen tek başına sahip olan bir pilottur. ek olarak söyleyecek olursam tabi ki şampiyonluk sayısı bir pilotun yeteneği tamamen ortaya dökmez ama 65 yıllık formula 1 tarihinde şampiyon olan pilotlar her zaman en iyi pilotlar olmuştur.

ayrıca kendinden daha büyük pilot olarak gösterilen pilotlar kendilerini düşünüp etliye sütlüye karışmayıp yeni kuralların ve yeni motorların sesleri hakkında seslerini çıkarmamasının yanında vettel tüm açık sözlülüğüyle yeni dönem motor seslerinin 'bok gibi' olduğunun vurgusu da yapmıştır.
tümünü gör
ilgili galeri