dünya şampiyonu alman formula 1 pilotu.

1987 doğumlu vettel 8 yaşında karting'e başlamış, 2003 yılında açık araç serilerine geçiş yapmıştır.
2004 yılında alman formula bmw serisinde 20 yarışın 18'ini kazanarak şampiyon olmuştur.
daha sonra sırasıyla ispanya formula 3 ve formula 3 avrupa serisi ve formula renault'da yarıştı.

2007'de ise formula 1 dünyasına adım attı. buradaki ilk iki sezonunda çok iyi bir gelişim kaydettikten sonra, 2010-2013 yılları arasında 4 kez arka arkaya dünya şampiyonu olmayı başardı.
halen ferrari takımında yarışmaya devam ediyor.

Hem yetenekli, hem zeki hem de agresif pilot.

Diğer pilotlar gibi çok yüksek bir egosu olmayışı da adamı sevmek için bir sebep.


Video'dan da şampiyonluklarının kısa bir öyküsünü bulabilirsiniz.
michael schumacher'in dikkatini çekebilmiş müthiş yetenek.

2004'te katıldığı seride 20 yarışın 18'ini kazanınca gözler üzerine çevrilmiş doğal olarak. bir de vatandaşı olması hasebiyle schumi biraz kayırmış vettel'i.
2007 ve 2008'de şampiyonlar yarışı'nda beraber yarışmışlıkları da vardır. adam efsaneden el almış resmen, ötesi var mı.
reyizle küçükken bi fotoğrafı. ağlattın kardeş prnt.sc/axd16x
michael schumacher, alain prost ve juan manuel fangio'dan sonra formula 1'de en fazla şampiyonluğa ulaşmış pilot. buna rağmen gridde en sevilmeyen pilotlar arasında yer almaktadır. bunun en büyük nedeni ise ferari ve mclaren gibi büyük takımları red bull aracı ve harika yeteneği sayesinde alt etmesidir. hem de bunu 4 yıl boyunca yapmasıdır.

hemen her f1 taraftarı kendisini yarışları domine ettiği için sevmeyip ve itici buldu. başarıları her ne kadar büyük olsa da f1 taraftarlarının heyecanını bozduğu için kendisinin değerinin farkına varılamamış ve sevilmeyen pilotlar arasında yer almıştır. sürekli kazanan bir vettel olmadığı zamanlarda nasıl bir kaliteli pilotaja sahip olduğu zamanla anlaşılacaktır. aracının zayıf olduğu ve iyi performanslar sergilediği yarışlar sonrası kendisinden övgüyle bahsedilip ve başarılarının tesadüfi veya tamamen aracının iyiliğine odaklı olmadığını söylecek tüm f1 taraftarları ve f1 camiası.

her ne kadar yerin dibine sokulsa da ayrıca, kimi raikkönen, fernando alonso, lewis hamilton kadar iyi bir pilot olmadığı söylense de bu büyük üç pilotun neredeyse sahip oldukları kadar şampiyonluk sayısına daha genç yaşına rağmen tek başına sahip olan bir pilottur. ek olarak söyleyecek olursam tabi ki şampiyonluk sayısı bir pilotun yeteneği tamamen ortaya dökmez ama 65 yıllık formula 1 tarihinde şampiyon olan pilotlar her zaman en iyi pilotlar olmuştur.

ayrıca kendinden daha büyük pilot olarak gösterilen pilotlar kendilerini düşünüp etliye sütlüye karışmayıp yeni kuralların ve yeni motorların sesleri hakkında seslerini çıkarmamasının yanında vettel tüm açık sözlülüğüyle yeni dönem motor seslerinin 'bok gibi' olduğunun vurgusu da yapmıştır.
hem ferrari hayranı hem de bir f40 sahibi olan pilot.
standart bir ambulans ile Ferrari 488 GTB ile yarışan pilot.

video linki
2018 dünya şampiyonluğunu %60 kendisi %40da takımının etkisiyle kaybetmiştir. yine de griddeki en adam gibi adamdır, her zaman güler, eleştirileri kabul eder fakat kendisini etkilemesine izin vermez. bu sene agresifliğin ve zorlamanın sınırlarını maalesef aşmıştır. canı sağolsun. 5.şampiyonluğu elbette alacak.
Dün akşam hakkı yenmiş pilottur,çok yazık oldu
Dün gece brezilya gp’nın sonlarında yaptığı hareketle ferrari’den şutlanması ve leclerc’in önünün açılması gerektiğini bir daha gösteren 4 kez dünya şampiyonu.
Bu mantaliteye devam etttiği sürece, sezonu şampiyon olarak tamamladığı halde duraklama dönemine girdiği belli olan hamilton’a değil, verstappen veya leclerc’e çok sezon armağan eder.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri