Renault Koleos, Nissan X-Trail, Peugeot 5008 gibi modellerle mücadele edecek, Seat Ateca'nın üstüne konumlanmış 7 kişilik SUV. Bir anketle belirlenen aracın ismi yine bir İspanya şehrinden (Tarragona) alınma. Türkiye'de bu ismin hoş karşılanmayacağı kesin...
skoda kodiaq'ın çift yumurta ikizi. standart vw kafası, yap, işlet, işlet.
Tiguan All Space modelinin makyajla Seatlaştırılmış hali olan J segment SUV.(Özellikle yan profilden çok benzerler.) Adını 146 bin kişinin katıldığı bir anketle belirlemişler, aynı platformda yer alan VW Tiguan All Space-Seat Tarraco- Skoda Kodiaq üçlüsünden tasarım olarak favorim Kodiaq'tır, ismi de ayrıca karizmatik geliyor kulağıma...
Detayları aşağıdaki gibi olan otomobildir:
SEAT'ın model gamındaki üçüncü SUV'dir. VW Grubu’nun MQB platformu model için altyapı oluştururken bu platformu daha önce Skoda Kodiaq ve VW Tiguan’da da görmüştük. Tüm SEAT modelleri gibi Tarraco’nun da dinamik olarak grup içindeki diğer markalardan daha iddialı olması bekleniyor. Bu konuda otomobilde ciddi çalışmalara yer verilmiş; DCC sistemi (Dynamic Chassis Control) bunların başında geliyor. Bu sistem farklı sürüş modlarının yanında otomatik şasi ayarı da sunuyor.

Tarraco tasarım olarak Ateca modeliyle benzerlik gösteriyor. Önde geniş ızgara sportif karakteri temsil ederken arka tarafta, boydan boya uzanan LED farlar Audi modellerini andırıyor; model profildense Tiguan’a benziyor.

SEAT, modelde tanıdık motor seçeneklerine yer vermiş. Dört adet motor seçeneğinden ikisi benzinli, ikisi dizel: 1.5 litrelik, TSI 150 bg’lik giriş versiyonu altı ileri manuel şanzıman ve önden çekişli olarak alınabilirken, 2.0 litrelik güçlü seçenek 190 bg güç, dört çeker ve DSG şanzımanla geliyor. Dizellerin ikisi de 2.0 litre hacmindeyken 150 (önden çekiş veya dört çeker) ve 180 bg’lik (sadece dört çeker) iki versiyonla alınabiliyor.

Otomobilde bunların dışında, iki yıl içerisinde satışa sunulacak bir plug-in hibrit versiyon da olacak. Hibrit motor 210 bg güç ve 400 Nm tork üretirken sadece elektrikle 50 km menzil sunacak. Aracın emisyon oranı 50 g/km gibi oldukça iddialı bir değer olarak görünüyor.

Tarraco’nun kabini son derece kaliteli görüntüsüyle dikkat çekiyor. VW Grubu modellerinde görmeye alıştığımız 10.25 inçlik Digital Cockpit aynı şekilde kullanılırken infotaintment ekranı 8 inç genişliğinde. Bu ekran dokunmadan kumanda (Gesture Control) edilebilir bir yapıdayken, Tarraco bu teknolojinin kullanıldığı ilk SEAT modeli oluyor. Modelde geniş güvenlik sistemlerine yer verilmiş: Şerit takip asistanı, trafik sıkışıklığı asistanı, kör nokta uyarı sistemi ve takla önleyici bunlardan bazıları.

4735 mm uzunluğundaki otomobil 1658 mm yüksekliğe ve 2800 mm’lik aks mesafesine sahip. Geniş boyutlar geniş bagaj hacmi de anlamına geliyor: Üçüncü sıra koltuklar yatırılmışken 760 litrelik bagaj tüm koltuklar yatırılmışken 2000 litreye kadar genişleyebiliyor.
bunlar da ilginizi çekebilir