volkswagen group çatısındaki seat leon ile uzakdoğunun gözbebeği toyota auris'in karşılaştırılmasını bahis alan başlık. volkswagen golf platformuna ait leon'un, yaris ve aygo kırması auris'e karşı versusu.

leon en baz model olarak 1.2tsi 110hp style donanım paketine 58.700 lira fiyat biçerken, auris ise 1.33 life modeline 53.900 lira uygun görülmüş.

ispanyollarda 1.4 ecotsi act ve 1.6tdi opsiyonları 82.000 lira seviyesine kadar çıkıyor.

japonlar ise 1.6 ve 1.4 dizel seçeneklerine 91.550 liraya kadar skala belirlemiş.

tabi leon'un cupra versiyonunu unutmayalım. 2.0tsi cupra donanım ile 149 binlik bir canavar da mevcut. ama bunu karşılaştırma dışında tutmakta fayda var.

donanım olarak leon, style ve fr paketlerine sahip. fr alacaksınız, hatırı sayılır bir fiyat yükselmesi yaşanacaktır. birçok özellik arabaya eklenecek ama kalite açısından çok şey beklemeyin. en dolu paketi aldım diye sevinirken, iç mekan kalitesi sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

auris de aynı dertten müzdarip diyebiliriz. iç mekanda sıkıntılar fazlasıyla mevcut. özellikle aydınlatma tertibatı.

leon dsg şanzıman, auris ise cvt şanzımancı. dsg her ne kadar sorunlu adledilse de, sportif bir kullanım açısından cvt'in önünde olduğu aşikar.

makyajlanmış kasasıyla auris o sıkıcı havasından kurtulmuşa benziyor. leon ise daimi olarak gençliğin gözdesi. oldukça başarılı bir görünüme sahip. ki fazla satmasının başlıca nedeni olarak düşünüyorum.

leon ailenin haşarı erkek çocuğunun arabası iken, auris ise daha çok genç kız arabası kıvamında gibime geldi.
tümünü gör
ilgili galeri