volkswagen group çatısındaki seat leon ile uzakdoğunun gözbebeği toyota auris'in karşılaştırılmasını bahis alan başlık. volkswagen golf platformuna ait leon'un, yaris ve aygo kırması auris'e karşı versusu.

leon en baz model olarak 1.2tsi 110hp style donanım paketine 58.700 lira fiyat biçerken, auris ise 1.33 life modeline 53.900 lira uygun görülmüş.

ispanyollarda 1.4 ecotsi act ve 1.6tdi opsiyonları 82.000 lira seviyesine kadar çıkıyor.

japonlar ise 1.6 ve 1.4 dizel seçeneklerine 91.550 liraya kadar skala belirlemiş.

tabi leon'un cupra versiyonunu unutmayalım. 2.0tsi cupra donanım ile 149 binlik bir canavar da mevcut. ama bunu karşılaştırma dışında tutmakta fayda var.

donanım olarak leon, style ve fr paketlerine sahip. fr alacaksınız, hatırı sayılır bir fiyat yükselmesi yaşanacaktır. birçok özellik arabaya eklenecek ama kalite açısından çok şey beklemeyin. en dolu paketi aldım diye sevinirken, iç mekan kalitesi sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

auris de aynı dertten müzdarip diyebiliriz. iç mekanda sıkıntılar fazlasıyla mevcut. özellikle aydınlatma tertibatı.

leon dsg şanzıman, auris ise cvt şanzımancı. dsg her ne kadar sorunlu adledilse de, sportif bir kullanım açısından cvt'in önünde olduğu aşikar.

makyajlanmış kasasıyla auris o sıkıcı havasından kurtulmuşa benziyor. leon ise daimi olarak gençliğin gözdesi. oldukça başarılı bir görünüme sahip. ki fazla satmasının başlıca nedeni olarak düşünüyorum.

leon ailenin haşarı erkek çocuğunun arabası iken, auris ise daha çok genç kız arabası kıvamında gibime geldi.
auris'in leon'un eline su dökemeceğini düşündüğüm karşılaştırma. fiyat olarak cazip olabilir ancak bazen her şey para olmuyor. karşılığını almak da önemli.
auris'e haksızlık edildiğini düşündüğüm inceleme. toyota bu konuda sürekli kendini geliştiriyor. hot hatch sınıfı oldukça rekabetçi bir ortam ancak auris burada kendine yer bulmayı başarabildi. batıya uygun şekilde aracı değiştirmeye devam ediyorlar. fiyat / performans olarak gayet uygun. şans verilmesi taraftarıyım.
Sırf dsgve cvtfarkından dolayı otomatik vites alınacak ise kesinlikle seat leon diyeceğim karşılaştırma. Manuel vites alınacak ise bunu tartışabiliriz, evet.
Hothatch versiyonu dahi bulunmadığı için tercihim Opel Astra olacak olan karşılaştırma.

Sportif versiyonu olmayan otomobili almam, benim gözümde yeterli frenlere ve yol tutuşa sahip olmadığı anlamına gelir. Çıksın şöyle babacan bir Japon hothatch'i o zaman düşünürüz.
Herkesin Leon almasından dolayı tercihim Auris olurdu. Hem ben kabininin dizaynını falan beğendim, plastikleri de güzel gibiydi.
Kabin olarak bakacak olursak Toyota Aurisdiyeceğim, tasarım olarak bakacak olursak Seat Leon diyeceğim karşılaştırma. Auris'in kabini oldukça güzel ve sessiz, Leon onun kadar başarılı değil. Ama görünüm olarak da Leon bir adım önde. Ailecek binilecek ise Auris tercih sebebi olabilirdi.

Cvt şanzıman olayına gelince, ailecek binilecek bir otomobil için çok da problem olduğunu düşünmüyorum.
Auris kesinlikle denenmesi gereken bir araba. bence kabini sessiz/sempatik ve özellikle uzun yol için çok konforlu olduğundan mütevellit toyota auris, leon'a karşı bir şans elde eder.
Ben de bu ikilemde kaldığım için bu tartışmada fikir belirtmek istiyorum. İnternet incelemelerini okuduğum ve youtube'de video incelemelerinden anladığım kadarıyla ikisi de birbirine gayet yakın iki araba. İkisi arasında Auris konforuyla, Leon da sürüş zevkiyle biraz öne çıkıyor. Ben kendi adıma sürüş zevkini seçerek Leon aldım. Şu ana kadar da tercihimden memnunum.
  • / 3
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri