bir yanda 310hp 2015 honda civic type-r, bir yanda 280 hpseat leon cupra 280.
beygir olarak civic önde gibi görünse bile iki arabada kafa kafaya gidiyor.
leon yaklaşık 20.000tl daha ucuz ve dsg.

ayrıca type-r'da ısınma problemi var çok çabuk ısınıyor.
bu şartlar altında civic almazdım.
görüntü açısından type-r çok fazla apaçi. sanki karlıkçı halil dizayn etmiş gibi.
ayrıca testlere bakılırsa honda pek şehir içi kullanımına gelmiyor, hem çok sert hem de yakıt tüketimi çok hem de manuel. ama diferansiyel kilidi daha iyi çalışıyor ve frenleri daha başarılı.
sanırım ben de leon diyenlerden olurdum.
2.0 TSI+DSG bile Leonu seçmem için yeterli olurdu.Tamam Leon'un dış görünüşü çok yırtıcı değil eyvallah fakat Typer'ın o tekerler ne be kardeşim,sanki pozitif kamber vermişsin gibi ve o gövdenin altında içerde küçücük kalmışlar resmen,ayrıca fiyat farkınıda göz önüne alırsak tekrardan Leon diyorum.
type-r'ın ısınma ve benzin pompası sıkıntısı can sıkıyor.
aslında type-r bence tam bir hot-hatch, değişik görünümü de kimine göre kötü kimine göre harika.

Leon daha bir araba. Daha oturaklı.
otomatik vites oluşu güzel, konforlu.

bilemedim.
sözlük ile tekrardan gurur duymamı sağlayan başlık.

Forumlarda falan açılsa şu konu honda fanboyları dışında dahi herkes kendini yırtardı typer diye. Aradaki 30 beygir farka rağmen Leon diyen her sözlük yazarını tüm içtenliğimle kutlarım. Bir araç kaç beygir olursa olsun onu yola aktarması önemli olandır. Typer'ın bu konuda daha çok öğreneceği şeyler var. Öyle pisti kapatıp profesyonel pilota verip soğuk pistte sıcak lastiklerle sabaha kadar tur attırmayla olmaz bu işler.
Type R sisirilmis bir balondan baska bisey degildir
Galibi leon cupra olan karşılaştırma.

Bana göre Cupra'nın yol tutuşu Type-r'a göre daha iyi.Zaten Nürburgring süresi de bu dediğimi destekler nitelikte. Ayrıca Leon Cupra günlük kullanıma daha uygun. Civic Type-r ile şehir içinde dolaşmak çok yorucu olur.
İçeriye hoparlörden verilen çakma motor sesiyle seat gitsin kumda oynasın dediğim başlıktır.
Aynı tartışma ibiza cupradada ortaya çıkmıştı, K20"li safkan spor arabayla hoparlörden yapay çakma motor sesi verilen arabayı nasıl karşılaştırırsınız yahu.
İnsanları anlamak zor.
Motor sesi bile tek başına Typer"ı seçmeye yeter.
Hemde o bir "Japon", anlatabiliyormuyum.
Yeni kasa type r ın hala atmosferik makine gibi sesi olduğu sanılan karşılaştırmadır. Piyasaya sürülen versiyonu ringe çıkarılmayan bir aracın kumda oynamaya bile hakkı yoktur bana göre. Japon olması iyi olması değil bir Almana göre daha çabuk dağılacak olmasına sebep olan araçtır. İlk çıkanlarının, pist için üretilmiş yol aracı nidaları atılan reklam ve tanıtımlarına rağmen yaz sıcağında pistte standart haldeyken bile bariz biçimde ısınıp şişme problemi ayyuka çıkmışken hala kusursuz olduğu sanılması ayrıca japon aracı fanatizminin geldiği noktanın özetidir.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri