Seat'ın amiral gemisidir.
Volkswagen grubunun kalitesinde olupta fiyat olarak bu kadar uygun başka bir model olmayışı müşteriyi bu arabaya yönlendirir. Golf'e göre daha düşük kaliteli bir iç mekana sahiptir ama daha dinamik görünür. Bu da genç müşterileri Leon'a iten sebeplerin başında gelir.
Agresif ve keskin yapısıyla genellikle daha genç bir müşteri portföyü olan otomobil.
Yürüyen-şanzıman-motor gibi teknik parçaların hepsi vw ile ortak kullanılır, bu sebepten dolayı yedek parça sıkıntısı yaşamaz.
fiyat/performans olarak çok başarılı bir arabadır.
iç mekan konforu ve kalitesi yeterlidir, motor ve şanzıman zaten vw ile ortak kullanıldığından bir sorun teşkil etmez. Kırmızı ve fümesi bence çok başarılı ama beyazı için aynısı söyleyemeyeceğim.
Gündüz led farlarının içine amerikan parkları sabit yanar hale getirdiğin zaman dikiz aynasından bakanlara "lan bu gelen ne" dedirten araba. Hele bir de FR modeli ise ister şehir içi ister şehirler arası yolda istediğin arabaya korkmadan kafa tutabilen bir arabadır.
Standart seat leon'nun ne kadar çirkin olduğunu anlamak için seat leon fr'a bakmanız yeterlidir.
Fiyat/performans olarak oldukça iddialıdır ama volkswagne golf'ün satış rakamlarına asla ulaşamaz.
Tr'de güzel satış yakalayan araçtır.
Bir dönem eski kasası gerçekten makul fiyatla satılıyor"du".
45 bin TL'YE sıfır fr paket sunrooflu ve bixenon farlı Leon alabiliyordunuz ki tasarımı da oldukça iddaliydi
2015 1.6 tdi dsg modelinin performansının tatmin edici, fren ve süspansiyonlarının ise amcaoğlu golf'e göre nispeten sert olduğunu düşündüren ispanyol.

kisa süreli şehiriçi denemede yarısı sıkışık trafik yarısı da 7. viteste 90-110 km hızda ort. 6 lt/100 km'lik bir tüketim verisi görülmüştür. içerideki donanım (trim) sert plastikler nedeniyle ne yazık ki can sıkıcıdır.
2009 model 1.4 tsi Olanları dur kalk trafikte horon tepmesiyle meşhurdur.
volkswagen golf'ün bir tık altı. vw'nin ülkemizde gereğinden yüksek fiyatları nedeniyle rahatlıkla tercih edilebilecek model. gençlere hitap etmesi nedeniyle çoğunlukla apaçilerin altında görüyoruz. biraz görsel modifikasyonuna uğraşmış olanlarını trafikte gördüğünüzde uzak durmanız yararınızadır.

(bkz: trafikteki en tehlikeli arabalar)
temmuz 2016 tarifesiyle arka bagaj kilidi (içine kilit motoru ve kilit mekanizması dahil olan kapalı sistem) doğuş grubunda 198,70 Tl olan araçtır , motosiklet kullanan beni bu fiyatla şaşırtmıştır. Ayrıca fiyata işçilik dahil değildir, kendim takarım diyecek arkadaşların 8 numara torx anahtarına ihtiyacı olacaktır, arka bagaj plastiği çıktıktan sonra 2 tane torx civata parçayı yerinde tutmaktadır, eğer kendiniz değiştirmek isterseniz 30Tl olan işçilik ücretini cebinize sigara parası yaparsınız (kayseri fiyatıdır)
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri