80 lerin ve 90 ların Hothatch’leri hakkında eğer fikriniz ve bilginiz yoksa kısaca şöyle anlatabilirim:
Sadece hızlı gitmek ve akıcı bir şekilde akselere olmak için tasarlanmış, sürücü ve otomobili bir koltuk ile bütün haline getiren, emniyet ve konforun ağırlık olabileceği düşüncesi ile herzaman ikinci plana atıldığı otomobillerdir.

Volkswagen MK2 GTİ’da büyük ölçüde, MK3 GTİ’da ise tamamen konfor ve emniyet sorununu çözmüştü. Volkswagen, o dönemin diğer Avrupa üretimi hothatch’lerinden farklı olarak BMW’nin 3 serisini, Mercedes’in ise C serisini rakip olarak gören kompak otomobiller üretebiliyor ve GTİ’larına da bu özelliği yansıtıyordu.

Evet, Volkswagen’den konuya giriyorum çünkü 6K şasese kodu ile üretilen ikinci nesil Ibiza; Golf MK2, MK3, Corrado gibi otomobillerin platformu olan A2 platformunda üretilmişti.

İspnaya / Barcelona’da üretilen 6K İbiza Cupra2; O döneme kadar üretilmiş bütün sportif VW modellerin en iyi ve nitelilki sportif donanımları özenle seçilerek tasarlanmıştır.

Başlıca dikkat çekenler, Corrado VR6’dan alınan 280mm Fren diskleri, Corrado VR6’nın 20mm ön viraj demirleri, heavy duty süspanisyonlar, EDL sistemine sahip ABS destekli fren tretibatı, oversize arka viraj demiri, motorda hafif subap iticileri ve forged krank gibi daha nice sayılabilecek özellik Cupra2’yi kara yolları üzerinde özel kılan nitelikleri arasında yer almaktadır.
tümünü gör
ilgili galeri