Seat'ın ilk SUV modeli Ateca'nın detaylı test sürüşüdür.

Artık hemen hemen tüm markaların crossover sınıfına giriş yapıyor olmalarına alıştık. Özellikle de Volkswagen Grubu gibi ortak parça kullanımının bol olduğu markalarda bunu yadırgamamak gerek. Hatta SEAT’ın neden bu sınıfa bu kadar geç giriş yaptığını sorgulasak daha doğru olacak sanıyoruz.

Ateca’nın temelini aldığı VW Tiguan şu anda ikinci jenerasyonuyla piyasada mücadele ediyor. İspanyol marka önceki nesil Tiguan’ın altyapısı üzerine bir model geliştirmemişti, bunda elbette yıllar içinde VW Group’un modüler platform stratejisinin de büyük getirisi var.

Şunu unutmayalım: Dünyada satılan tüm otomobillerin yarısını SUV'ler ve crossover'lar oluşturuyor.

SEAT crossover sınıfına testimize konuk olan Ateca ile ilk adımı attı, hemen ardındansa daha küçük olan Arona’yı tanıttılar. Bu hamle markanın SUV sınıfına olan güvenini gösterirken, Ateca’nın başarılı olacağına kesin gözüyle baktıklarını yorumunu getirmemizi ön ayak oluyor.

Bakalım Ateca, model tarihindeki bir ilk olarak neler vaat ediyor?

Tasarım
Ateca’ya ilk baktığınız anda, kendi sınıfının en güzel ve karizmatik otomobillerinden biri olan Leon modelini andırdığını görebilirsiniz. Bunun nedeni Leon’un tasarımının Ateca için ilham vermiş olması elbet, tesadüf değil yani.

Hatta Ateca için ‘yükseltilmiş Leon’ tanımlamasını yapabiliriz. Bu kötü bir şey değil zira kompakt hatchback sınıfının en dinamik ve sportif görünen otomobilinin Leon olduğu herkes tarafından kabul edilmiş durumda. Benzer şekilde Ateca’da temelini aldığı Tiguan’a göre daha sportif ve kompakt bir otomobil. Evet ikisi de modüler MQB platformunda üretiliyorlar ama Ateca Tiguan’a göre 123 mm daha kısa (4386 mm), 2 mm daha geniş (1841 mm) ve 31 mm (1601 mm) daha alçak bir yapıda. Farklar bununla da sınırlı değil, Ateca’nın aks aralığı 2638 mm’yken, Tiguan’da bu değer 2681 mm (+43 mm). Yani Ateca kardeşi Tiguan’a göre daha kısa ve alçak bir yapıda.

Kendine özgü boyutlarının yanında klasikleşen SEAT tasarımını Ateca’da görmek mümkün. ‘Yamuk’ şeklindeki ızgara, bunun tam tersi tasarlanan alt hava girişi, gündüz LED farları gibi detaylarla otomobil son derece agresif ve sportif görünüyor. Profilden bakıldığındaysa Tiguan’la arasındaki en büyük farkın C sütunundaki çizgi olduğu görülüyor. Bu çizgi Ateca’ya karakter katarken, çok daha ağırbaşlı görünen Tiguan’a göre sportif, dinamik ve ‘havalı’ bir görüntü katıyor.

Arkadaysa Ateca Tiguan’dansa daha çok Audi modellerini andıran bir görüntüye sahip. Bunun nedeni far grubunun yerleşiminin bagaj kapağındaki kademeli kısmın hemen altında yer alması. Benzer tasarımı Audi’nin son dönem modellerinde görebilirsiniz.

SEAT Ateca üç farklı dış tasarımla satılıyor. Style, Xcellence ve FR. Test otomobilimizdeki gibi dört çeker sistemini satın almak isterseniz bunu sadece Xcellence paketiyle alabiliyorsunuz; bu pakette oldukça şık görünen 18 inç jantlar ve arka tarafta çift çıkışlı egzoz gibi daha güçlü görünen ekipmanlar yer alıyor. Gövde rengi yerine siyah renk bırakılmış çamurluk koruyucular otomobilin bulunduğu sınıfla ilgili ipucu verme konusunda başarılı bir iş çıkartıyor. Diğer paketlerle alınabilen FR tasarımında bu kısımlar gövde rengi geliyor ancak bunu çok da beğenmediğimizi söylemeliyiz.

SEAT’ın ilk crossover denemesini Leon üzerine şekillendirmiş olmasına şaşırmamalı. Başarılı, sportif, şık ve karizmatik görünen Ateca tasarım anlamında ilgi çekmeyi başarıyor.

Kabin
Otomobilin dış tasarımı gibi kabin tasarımı da Leon modelini andırıyor, bunun ötesinde neredeyse birebir diyebiliriz.

Bu kötü bir şey değil, zira Leon’ın dışı gibi içi de son derece fonksiyonel şekilde tasarlanmış. Bolca siyah plastiğin yer aldığı kabin için heyecan verici tanımlamasını yapamayız ama bu işlevsel olmadığı anlamına gelmiyor. Hatta diğer MQB üzerine şekillenen modeller gibi ergonomik anlamda mükemmele yakın bir kabinle karşı karşıyayız.

Tüm donanımlarda standart olarak gelen 8 inçlik infotaintment ekranı son derece kolay bir kullanım sunarken, Bluetooth bağlantısıyla müzik dinleyebilmek güzel bir detay. Sistem hızlı çalışıyor ve dokunmatik ekranın hassaslığı da son derece iyi ayarlanmış.

Yüksek oturuş pozisyonuyla birlikte yine yüksek konumlandırılmış orta konsol sayesinde bir crossover kullandığınızı hissediyorsunuz, hatta SEAT’ın bu konuya özellikle dikkat ettiğini sürücü koltuğu ile yan camın konumundan da anlayabiliyorsunuz. Bazı rakiplerde sürüş pozisyonu hatchback modelleri anımsatırken burada açık bir farklılık söz konusu.

Kabin, kalite anlamında Tiguan seviyesinde olmasa da burası kendinizi rahat ve konforlu hissettiğiniz bir alan. Şık bir tasarıma sahip, Xcellence paketinde iç mekan ambiyans aydınlatmalarıyla (8 farklı renk seçeneği sunuyor) birlikte gayet iyi bir atmosferi sunuyor ve panoromik cam tavanla birlikte aydınlık. Tiguan’a göre aks mesafesi kısa olsa da bu hacim olarak büyük bir eksiklik olarak ortaya çıkmıyor. Otomobilin platformu Leon modeliyle aynı ama hatchback modele göre daha geniş yapısı (+25 mm) ve 141 mm’lik ekstra tavan yüksekliği sayesinde hem önde hem de arkada çok daha ferah bir alan sunuluyor. Zaten aynı platformda bir hatchback bir de SUV üretmenin altında sanıyoruz ki bunun gibi avantajlar yatıyor. Bir de tabii 485 litrelik (Leon’da 380 litre) bagaj hacmi geliyor. Dört çeker versiyonlar bagaj konusunda önden çekişlilere göre bira dezavantajlı; önden çekişlilerde hacim 510 litre olarak veriliyor.

Tüm donanımlarda standart olarak gelen hem sürücü hem de yolcu koltuğundaki yükseklik ve bel destek ayarıysa SEAT’ın donanım olarak bonkör davrandığını gösteriyor.

SEAT, Ateca’nın kabini için bildiği yolu izlemiş diyebiliriz. Leon’un başarılı olan tarifini bu modele de uyarlamışlar, bu elbette maliyet kısma ve risk almama anlamında anlaşılabilir bir yol. İşe yaramadığını söyleyemeyiz, zira genişlik, donanım ve kalite anlamında belli bir standartın yakalandığı ortada.

“Peki kendine özgü bir karakteri var mı?” diye sorabilirsiniz. Bunun için cevabımız pek de yok olacaktır. Zira gözünüzü kapayıp araca bindiğinizde, açtıktan sonra Leon’a göre bir farklılık görememek her kullanıcı için iyi olmayabilir. Sonuçta, daha fazla para ödeyip aynı kabini alıyor olmak ne kadar mantıklı orası tartışılır.

Sürüş
Ateca ülkemizde 1.4 TSI ve 1.6 TDi motor seçenekleriyle alınabiliyor. Ancak otomatik şanzıman isterseniz o zaman benzinli motoru almanız şart oluyor, zira dizelde otomatik seçeneği yer almıyor.

Hemen üzülmeyin çünkü benzinli motor tüketim anlamında cebinizi çok zorlamıyor, ayrıca performans anlamında da arada ciddi fark olduğunu söylemeliyiz. 1.4 litrelik turbo destekli güç ünitesi VW modelleri dışında Leon’da da kullanılan motorun birebir aynısı. TSI olarak adlandırılan bu motorda silindir kapatma (ACT) teknolojisi de yer alıyor. Bu motoru ilk kez 2013 yılında VW Golf’te denemiş ve yine ekonomikliğinden epeyce etkilenmiştik.

Maksimum torkunu 1500 devir (250 Nm) gibi oldukça düşük bir seviyede ortaya atan motor 150 bg güç (5000-6000 d/dak) üretiyor. DSG şanzıman ve test otomobilimizdeki gibi 4Drive dört çeker sistemiyse Ateca’ya özel bir kombinasyon, Tiguan’da yer almıyor. Dört çeker sistemi beşinci jenerasyon Haldex kavrama ve hidrolik tahrik barındırıyor. Bu şekilde çekiş gerektiği zamanlarda daha çabuk tepki gösteriyor ve her koşulda son derece iyi şekilde çekiş sağlıyor.

Ateca’nın dört çeker sistemiyle boş ağırlığı 1476 kg olarak verilirken sadece önden çekişli versiyonda ağırlık 1370 kg. Peki yaklaşık 100 kg’lık ağırlık farkı ortaya ne fark çıkartıyor? Hemen cevap verelim, test otomobilimizdeki gibi dört çeker ve DSG şanzımanla 0-100 km/s hızlanma 8.9 sn, ortalama tüketim 6.3 lt/100 km ve emisyon 144 g/km’yken, önden çekişli ve DSG şanzımanlı versiyonda aynı değerler sırasıyla 8.6 sn, 5.4 lt/100 km ve 124 g/km şeklinde. Kısacası 100 kg size performans olarak çok şey (0.3 sn) kaybettirmiyor ama tüketim olarak iki model arasında biraz fark var.

Tüketim konusu açılmışken test otomobilimizde ortalama 8.4 lt/100 km gibi bir değer elde ettiğimizi söyleyelim. Üstelik bu neredeyse tamamen şehir içi kullanımda ulaşılmış bir değer, şehir dışı ve biraz daha dikkatli kullanımlarda bu rakamı çok daha aşağı çekebilirsiniz. Bize göre yaklaşık 1.5 ton ağırlığında, dört çeker ve benzinli bir SUV için oldukça başarılı bir değer bu.

Ateca bu motorla sessiz ve konforlu bir sürüş sunuyor. Üstelik titreşimler de iyi bir şekilde izole edildiği için hayli rafine bir ortaya atabiliyor ki bize göre Ateca’nın en büyük silahlarından biri de bu. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir konu var; Ateca’yı buradaki gibi dört çeker aldığınız zaman arka süspansiyonlar önden çekişlideki gibi torsiyon çubuğu şeklinde değil de çok noktadan bağlantılı şekilde geliyor. Özellikle bozuk zeminli yollarda ve yüksek hızla girilen virajlarda bu sistemin tüm avantajını görebiliyorsunuz. Dolayısıyla Ateca’yı daha konforlu bir sürüş odaklı şekilde satın alacaksanız hem tüm şartlarda kullanılabilme hem de arka süspansiyonun daha sofistike yapısı nedeniyle dört çeker olarak satın almanızı öneririz.

Sistemin avantajları bununla da bitmiyor, dört çeker versiyonlarda SEAT Drive Profile adı verilen ve dört farklı sürüş modu sunan ayarın yanısıra Snow ve Offroad modları da bulunuyor. Normal, Sport, Eco ve kendi keyfinize göre ayarlayabileceğiniz Indiviual modları her modelde yer alırken kar ve arazi modu dört çekerin avantajını maksimuma çıkartıyor ve yokuş iniş destek sistemi de yer alıyor.

Otomobilin sürüşü aslında Ateca’dan beklendiği gibi aklı başında ve sakin bir karakterde. Genel olarak amortisörlerin iyi şekilde ayarlanmış yapısı sayesinde Ateca iyi yol tutan bir yapıda. Bazen, şehir içi hızlarda biraz sert hissettirebiliyor ama bu otomobilin konforsuz olduğu anlamına gelmiyor. Xcellence paketinde 18 inç olan jantlar, Style paketinde 17 inç olarak geliyor, bu belki sürüş konforunu biraz daha yukarı taşıyabilir.

Konfor konusunda daha iyi crossover’lar olduğunu bilsek de Ateca bu sınıfın iyi tutunan araçlarından biri. Durum böyle olunca da ortaya sürüşü keyifli, viraj dönmesini seven, bunu yaparken keyif alan ve keyif veren bir otomobil çıkmış. Bu da Ateca’nın pek göze çarpmayan ama kullanınca kendini belli eden özelliklerinden yalnızca biri.

Direksiyon sistemi Leon ile aynı ve sürüş modlarına göre ağırlığı değişken bir yapıda. Biz direksiyonu en çok Comfort modunda sevdik çünkü Sport’da biraz fazla ağır hissettirirken otomobilin diğer ayarlarıyla biraz uyumsuz gibi düşünmemize neden oldu. En iyisi Individual modunda direksiyonu Comfot modunda tutup, gaz tepkisini Sport’a almak.

Yeteri kadar konforlu, olabildiğince iyi performans sunan bir yapıda ve keyifli sayılacak bir sürüşü var. Evet, sürüş anlamında Leon’dan çok da farklı değil ama bize göre kompakt bir crossover’dan beklediğinizden fazlasını bile sunuyor diyebiliriz.

Sonuç
SEAT, ortak platform kullansa da Ateca’yı Tiguan’a göre farklılaştırmak için elinden geleni yapmış ve bunda bir yere kadar başarılı da olmuş. Ateca hiçbir zaman ‘baştan savma geliştirilmiş’ bir ürün olarak yer hissettirmiyorken çok kendine özgü olduğu da söylenemez.

150 bg’lik motor, dört çeker sistemi ve Xcellence paketiyle Ateca 157.000 TL’ye alıcı bekliyor. Bazı Premium rakiplerinde daha güçsüz motor, önden çekiş gibi dezavantajlara daha yüksek fiyatlar talep edilirken Ateca’nın ülkemizde de başarılı olacağını düşünüyoruz. Bundaki tek engel Leon’un kendi markası içerisinde potansiyel müşteri çalması olabilir. Ancak bir crossover müşterisinin kompakt hatchback ile yetineceği konusunda bazı soru işaretlerimiz de yok değil.

SEAT’ın bu potansiyel sahibi sınıftaki üyesinin iyi bir iş çıkartacağını düşünüyoruz. İspanyol markanın satış rakamlarının ciddi şekilde arttığını görürseniz bunda büyük payı olduğunu bilmelisiniz.
Merak ettiğim otomobilin test sürüşüdür. VW Tiguan ile aralarında bu kadar fark olduğunu bilmiyordum.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri