Yazı: Uğur Durukan Çakılcı
Fotoğraflar: Alperen Gökmen

İkinci jenerasyonuyla karşımıza ilk olarak 2010 yılında çıkan Alhambra 2015 yılında gerçidiği makyajın ardından daha taze bir yüzle karşımıza çıkıyor. Türkiye’de ikiz kardeşi VW Sharan’nın yokluğunda VAG severler arasında kendine çok daha kolay bir yer bulan Alhambra büyük iç hacmiyle öne çıkıyor. Ülkemizde 164.000 TL’lik fiyat etiketine sahip tek donanım seçeneğiyle satışa olan Alhambra’nın dizel motor seçeneği ne yazık ki bulunmuyor. Testimize ülkemizde satılan tek seçenek olan 1.4 lt’lik TSI benzinli Style donanımıyla katılan Alhambra’nın detayları sizlerle…

Tasarım
İlk bakışta çok iddialı bir tasarıma sahip olmayan Alhambra’da ailenin diğer modellerini andıran bir tasarım kullancıları bekliyor. Gövdesindeki yuvarlak tasarımın aksine daha köşeli bir ön yüze sahip olan Alhambra’da bu köşeli tasarım spor bir hava katmış. Farlar her ne kadar makyajla yenilense de Seat ailesinin geri kalanında kullanılan Full LED teknolojisi yerine tercih edilen mercekli bi xenon far teknolojisi Alhambra’nın yaşını ortaya çıkaran detaylardan biri oluyor. Daha basit bir tasarıma sahip olan farlar Leon ve Ateca’da kullanılan LED farlara göre çok daha alt sınıf bir duruş sergilıyor. Arka tarafta ise Full LED farlar yerini makyajla almış ve Alhambra’nın arkasına çok daha güncel bir hava katmış.

Kabin
Alhambra’nın en iddialı olduğu bölüm olan kabine geçtiğimizde ise bizi oldukça büyük tam tamına 2430 lt’lik bir iç mekan karşılıyor. İkiz kardeşi VW Sharan ile aynı iç mekan tasarımına sahip olan Alhambra’da kardeşiyle arasındaki tek fark ise direksiyon simidi. Makyajla birlikte yenilenen bir direksiyon simidi Alhambra’da yerini alırken makyajın en büyük getirisi ise Apple CarPlay ve Android Auto destekli 6.5inç büyüklüğündeki dokunmatik Infotainment ekranının kullanılmaya başlaması olmuş. Oldukça hızlı ve kolay bir kullanım sağlayan ekran Full Link teknolojisi sayesinde telefonunuzu Infotainment ekranına kolayca aktarmanızı sağlıyor.
Oldukça yüksek bir baş mesafesine sahip olan Alhambra’da cam tavan ise standart olarak sunuluyor. Arka koltuklara kadar devam eden cam tavan kabine ferah bir hava katıyor. Arka tarafa geçildiğinde ise kullanıcıları büyük bir alan bekliyor. Bagajda bulunan ve kolayca açılıp kapanabilen üçüncü sıra koltuğa sahip olan Alhambra’da bu koltuklar açıldığında 7 kişilik bir oturma kapasitesi ortaya çıkıyor. Öne doğru yatan arka koltuk sayesinde üçüncü sıra koltuğa geçilebilirken yükselip çocuk koltuğuna dönüşebilen arka koltuk ise oldukça ilginç bir detay olarak ortaya çıkıyor. Aynı zamanda ileri geri ayarlanabilen arka koltuklar sayesinde oldukça fazla bir diz mesafesi sunulurken ön koltukların arkasında bulunan açılıp kapanabilen bir tepsi de yine kullanıcıları bekleyen detaylar arasında yer alıyor.
Arkada elektrikli olarak açılıp kapanabilen sürgülü kapıların kullanıldığı Alhambra’da bagaj kapağı da elektrikli olarak tercih edilmiş. Sürgülü tasarımından dolayı rahat bir inip binme alanı sağlayan modelde sürgülü kapılar orta konsolda ve arkada kapı direklerinin üzerinde bulunan düğmeler vasıtasıyla açılıp kapanabiliyor. Ayrıca uzaktan kumanda üzerinde bulunan tuşlar vasıtasıyla da açılıp kapanabilen bagaj ve sürgülü kapılar Alhambra’nın en büyük artılarından oluyor. 300 lt’lik bir bagaj kapasitesine sahip olan modelde eşya gözlerine de bolca yer verilmiş. Her ne kadar anahtarsız çalıştırma sistemine sahip olsa da sustalı eski tip bir anahtarı olan Alhambra da bu eski tip anahtar sıkıntı çıkarabiliyor. Normalde marş anahtarının takılması gereken yer anahtarsız çalıştırmaya alışıncaya kadar anahtar darbelerine maruz kalıyor. Özellikle eski, anahtarla çalışan bir araca sahip olan kullanıcıların yaşadığı bu sıkıntı yüzünden test aracımızda da bu bölge çizik içerisinde kalmıştı.

Sürüş
Ülkemizde yalnızca 1.4 lt 150 bg’lik TSI benzinli motor seçeneğiyle alınabilen Alhambra yine yalnızca DSG otomatik şanzıman seçeneğiyle alınabiliyor. 9.9 saniyede 100 km/s hıza ulaşabilen Alhambra maksimum 199 km/s hıza ulaşabiliyor. Seat’ın diğer modellerinden de tanıdık olan 1.4 lt TSI motor Alhambra ile oldukça iyi bir ikili olmuş. Boyutlarına göre oldukça atik olan modelin en büyük sıkıntısı ise 6 ileri eski versiyonun kullanıldığı DSG otomatik şanzıman. Dur kalk’larda aracı birinci vites yerine ikinci viteste kaldırmaya çalışan şanzıman trafikte sıkıntı yaratıyor.
Virajlarda oldukça kararlı bir yapıya sahip olan Alhambra bir MPV için oldukça iyi bir yol tutuşuna sahip. Limitlerde ilk olarak kafadan kaymaya başlayan model virajlarda kararlı yapısıyla sürücüsüne güven verirken iyi ayarlanan süspansiyonları sayesinde çukurları ise oldukça iyi absorbe ediyor. ESC, ABS, EBA gibi teknolojilerin standart olarak sunulduğu modelde Auto Hold’ta standart olarak sunulmakta. Güzel bir yalıtıma sahip olan model içeri çok fazla rüzgar sesi almıyor ve keyifli bir yolculuk vadediyor.

Sonuç
Seat Alhambra 164.000 TL’lik fiyat etiketiyle ilk başlarda pahalı gibi görünse de son dönemde artan ÖTV’leri düşündüğümüzde pekte pahalı olmayan bir araç olarak karşımıza çıkıyor. Alhambra her ne kadar oldukça büyük kabini, kararlı sürüşü ve donanımlarıyla gözü doldursa da bazı noktalarda yaşını ele veriyor. Dizel motor seçeneği olmaması her ne kadar eksik olsa da sınıfında göre düşük yakıt tüketimine sahip olan benzinli motor bu eksiği tamamlıyor. Geniş aileler oldukça iyi bir tercih olacak olan Alhambra MPV sınıfında rekabetçi bir araç olarak yer alıyor.
genişliği ile gönlümü 2 yıl önce çalmış olan otomobilin incelemesi. kesinlikle başarılı ve kesinlikle çok büyük.
MPV sınıfında 7 koltuklu alternatifleri gitgitde azaldığı bir ortamda Seat ve VW Grubu kalitesiyle öne çıkan otomobilin test sürüşü. Alhambra bu eksiği iyi bir şekilde kapatabilen bir model, dizel motoru olsaydı iş bitmişti ama benzinli motorla biraz zor satacak gibi.
Hem tipsiz değil hemde aile arabası. Kesinlikle aileler tercih edebilir.
TSI motorun diğer c hatch'lerde bile tüketimi belliyken, bu otomobilde yakıtta üzebilir gibi. TDI olsa çok daha iyi olurdu dedirten arabadır.
Kalabalık ailem olsa bu araçtan alırdım.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri