SEAT, merkezi Martorell İspanya'da bulunan bir İspanyol otomobil üreticisidir. 9 Mayıs 1950 tarihinde, bir devlet kurumu olan Instituto Nacional de Industria (INI) tarafından kurulmuştur.

Audi ve Lamborghini ile birlikte artık varlığı sürdürmeyen bir şirket olan Audi Marka Grubu'nun bir üyesi iken, bugün tamamıyla Alman Volkswagen Grubu'na bağlıdır. Genç ve sportif profile sahip bir otomobil üreticisi olarak tanımlanmaktadır.
volkswagen grubunun 'ucuz ve sportif' markasıdır.
Genelde grubun en güçlü motorunu, en iyi frenini falan alır kullanır.
Malzeme kalitesi olarak gruptakilerden bir tık geridedir ama sportiflik arayanlar için önemsizdir.
Son günlerde 2 litre turbo motoru ile oldukça prim yapan markadır.
Yol arabaları ile değil performanslı arabaları ile tanınmaya başladılar. Güzel bir strateji olduğunu düşünüyorum.
Volkswagen ve Ford'un rakibi olan modellerinde ülkemizde daha çok tercih edilmesi gereken dinamik profilli arabalar üreten marka. Hem Vw'nin argesinden çıkmış kaliteli parçalar kullnıyor hemde fiyat açısından görece uygun.
VW 'nin satış politikası yüzünden üvey evlat gibi oluyor . Aynı donanımı Polo ya koyan adam 10 yıl sonra Seat'a getiriyor . Seat 'ın kalitesi eskilerden beri bellidir yani boş bir marka değil . Ancak bugünlerde Audi alamayan VW'Ye VW alamayan da Seat a koşuyor gibi bir algı var ki biraz doğru tabi . İç donanım koymaz , iç kaliteye önem vermez ama yine de Seat satıyor . Sanırım TAsarımdan kazanıyor Seat .
nam-ı diğer sociedad espanola de automobiles de tourismo. 90'larda bir amerikan reklam ajansının tasarladığı amblemindeki s harfi ise, dinamizmi temsil ediyor.
sap ve samsung ile ayrı ayrı ve üçlü anlaşmalar yaparak geleceğin otomobilini oluşturma yolunda adım adım ilerleyen otomobil üreticisidir. teknolojinin otomobillerde nasıl farklı ve güzel şekillerde kullanılabileceğini görmek için

(bkz: seat'ın samsung ile işbirliği)
(bkz: seat'ın sap ile işbirliği)
2008 yılından bu yana ilk defa kâr ettikleri açıklanan üretici. vergiler düştükten sonra yaklaşık altı milyon euroluk bir meblaa kar etmişler. koca bir otomobil üreticisi için küçük bir rakam ancak bir önceki yıl 66 milyon euro zarar ettiklerini hesap edersek gayet iyi durumdalar.
bünyesindeki koku mühendislerinin seat modellerinin her durumda ve şartta güzel kokması ve karakteristik “yeni araç kokusunu” uzun süre taşıması için çalıştığı marka.

bunu elde edebilmek için de seat modellerinde kullanılan metal olmayan tüm malzemeleri tek tek kontrol ediyorlarmış. genellikle 60 dereceye kadar ısıtılmış aracın içinde dakikalarca oturarak, çevreyi kokluyorlar, hoş kokmayan bir malzeme ile karşılaşıldığında bu malzeme daha iyi kokan muadiliyle değiştiriyorlar.
markaya özgü karakteristik kokuyu taşıması için modeller üzerinde her yıl 400’ü aşkın koku testi uygulanıyormuş.
seviyorum böyle detay işleri be.
Vw'nin malzeme kalitesine ulaşamayan -ulaştırılamayan- marka. Vw'nin gölgesinde kalmaz da daha ileriye giderse vw satışlarından çok büyük pay alacağı için vw'nin önüne geçirilmeyen markadır. Genelde alt yapıları platformları aynıdır. Kuzenden ziyade direkt olarak kardeşlerdir de diyebiliriz.
  • / 3
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri