türkiye’deki faaliyetlerine 1986 yılında ina rulmanları ve fag rulmanları türkiye irtibat ofisi ile başlayan yedek parça üreticisi şirket.

merkezi istanbul’da bulunan firma, çatısı altındaki luk, ına, fag ve ruville markaları ile türkiye genelinde otomotiv ve endüstri sektörleri için kapsamlı bir ürün yelpazesi sunmaktadır.
türkiye’deki 30. yılını bir “eğitim merkezi” kurarak kutlayan firmadır. detaylı bilgi aşağıda
--- spoiler ---
istanbul, haziran 30, 2016. otomotiv ve endüstri için küresel çapta lider bir tedarikçi konumunda olan schaeffler, açılışını gerçekleştirdiği eğitim merkezi ile müşterilerinin rekabet gücüne katkıda bulunmayı hedefliyor.

avrupa'nın en büyük şirketlerinden biri olan schaeffler, bu yıl türkiye'de 30. yılını kutlarken, sektöre bir “eğitim merkezi” kazandırdı. otomotiv ve endüstride pek çok alandaki ürünleriyle hayatın içinde olan schaeffler, bilgi birikimini bu merkezle iş ortaklarına aktaracak.

schaeffler eğitim programları ile uzman eğitmenler, hem meslek okulu öğrencilerine çalışma hayatında ihtiyaç duyacağı teorik eğitimler vererek ülkenin geleceğine yatırım yapmayı hem de bayilerin satış ekiplerine ürünlerini pazara daha iyi sunabilmeleri için schaeffler’in yeni teknolojilerini püf noktalarıyla aktarmayı hedefliyor. son 1,5 ay içerisinde 250’si meslek lisesi öğrencisi olup yaklaşık 400 kişiye eğitim verildi.
seminer salonu, sosyal alan, uygulama alanı, toplantı odaları, açık ofis, depo ve garanti parçaları test alanının bulunduğu merkez toplam 4 katlı olup yaklaşık 800 m2 kullanım alanına sahiptir.

schaeffler eğitim merkezi’nde yerli ve yabancı uzmanlar tarafından doğru montaj bilgisi, arıza teşhisi ve en uygun çözümlerin seçimi uygulamalı olarak gösterilerek pratik eğitimlerin karşılıklı diyalogla verilmesi sağlanacak.

schaeffler türkiye genel müdürü onur karahan resmi açılışta yaptığı konuşmada, “teknolojik uzmanlığımızı iş ortaklarımıza daha yakın işbirliği içerisinde daha hızlı aktarabilmek, onları da gelişimin bir parçası haline getirebilmek için schaeffler eğitim merkezi’ni kurduk. bu merkezde hem müşterilerimizin rekabet gücüne katkıda bulunacağız hem de ülkemiz için yetkin iş gücünün yetişmesi konusunda sektöre olan sorumluluğumuzu yerine getireceğiz” dedi.
schaeffler automotive aftermarket ürün ve pazarlama’dan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı dr. robert felger de konuşmasında schaeffler’ın teknik üstünlüğüne dikkat çekerek, “sistem ve kompenenti iyi bilmek aftermarket sektöründe bize üstünlük kazandırıyor. hedefimiz türkiye’de ilk tercih edilen marka olmak” dedi. dr. felger, ayrıca 2017 yılında tamirhanelere destek vermek amacıyla hayata geçirilecek olan türkçe repxpert online destek portalının da müjdesini verdi.

schaeffler automotive aftermarket ortadoğu, afrika ve türkiye’den sorumlu başkan yardımcısı alex mungiuri ise türkiye’de hem endüstriyel hem de otomotiv alanındaki ilk eğitim merkezleri ile eğitime destek vermeyi amaçladıklarını kaydetti. mungiuri, “rakip olsun ya da olmasın herkesin bu alanda eğitim vererek kaliteyi yükseltmesini arzu ediyoruz” diye konuştu.
--- spoiler ---
bu yılki automechanika fuarı'nda 3d teknolojisiyle ziyaretçilerini “keşif yolculuğuna” davet eden firmadır. basın bülteni şöyle:

--- spoiler ---
otomotiv sektörünün heyecanla beklediği automechanika fuarı, bu yıl 13-17 eylül tarihleri arasında frankfurt’ta gerçekleşecek. iki yılda bir düzenlenen ve otomotiv yedek parça sektörünün nabzını tutan fuarda dev standıyla yer alacak schaeffler, ziyaretçilerini sanal bir yolculuğa çıkaracak.

otomotiv yenileme pazarı olarak bilinen aftermarkette 40. yılını kutlayan schaeffler, almanya’nın frankfurt kentinde 13-17 eylül tarihlerinde düzenlenecek automechanika fuarı’nda ziyaretçilerine keşif heyecanı sunmaya hazırlanıyor. schaeffler, teknik mükemmellikle yaratılan ürün ve hizmetlerini bin 200 metrekarelik standında sergileyecek ve ziyaretçilerini 3d gözlüklerle sanal bir yolculuğa çıkaracak. ziyaretçiler, bir otomobil motorunun içinde küçük bir uzay aracıyla dolaşılan sanal gezi sırasında, motor bileşenleri ve ına markasıyla sunulan onarım çözümleri hakkında da bilgi edinebilecekler. 3d teknolojisi sayesinde ziyaretçiler ayrıca luk repset 2ct, ticari araçlar içinse yeni fag smartset’i, ilk elden deneyimleme şansını da yakalayacak.

schaeffler automotive aftermarket yönetim kurulu başkanı michael söding, bu tür bir sunumun, giderek daha karmaşık hâle gelen mobilitenin anlaşılır olmasını sağlamak için tercih ettiklerini ifade etti. bir yandan sürüş konforunu arttırırken bir yandan da yakıt tüketimini ve co2 emisyonlarını azaltmanın otomotiv aftermarketinin en önemli konularından biri olduğunu kaydeden söding, “automechanika'da, distribütörlere ve tamirhanelere schaeffler ürünleri ile onarım çözümlerini kullanarak nasıl bu konunun bir parçası olabileceklerini ve bu gelişmelerden planlı şekilde nasıl faydalanabileceklerini göstereceğiz” dedi.

bu yılki fuarda, schaeffler’in gelecek için mobilite konulu çözümlerini sergilemek üzere katılacağı, “geleceğin hizmeti ve mobilitesi” adlı özel bir sergi de olacak. abt schaeffler formula-e yarış otomobilinin yanı sıra, orijinal ekipman üreticileri için e-debriyaj, e-tekerlek çekişi ve schaeffler hibrid modülü gibi inovatif sistem çözümleri de bu özel sergide ziyaretçilerle buluşacak.

schaeffler, fuarda dört markasını da bir arada sunuyor. bu markalardan biri olan ına, geleceğin mobilitesini şekillendirmekte önemli bir rol üstleniyor. ına portföyü; motor sistemlerinden ana tahrik sistemlerine, yardımcı tahrik sistemlerinden, supap mekanizmaları ve motor soğutma için sistem uzmanlığı ve onarım çözümlerine kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor. schaeffler’in fuarda yer vereceği luk repset 2ct ürünü de özel servis takımları sayesinde onarımların çok kısa sürede tamamlanmasını sağlıyor.
schaeffler, ticari araç segmentinde ise, montaja hazır yeni bir tekerlek rulmanı onarım çözümü olan fag smartset'i tanıtacak. özellikle yedek parça pazarı için geliştirilen fag smartset, konik makaralı rulmanlarla donatılmış tüm ticari araçların, otobüslerin ve treyler aks tiplerinin onarım işlerinde kullanılabiliyor. fabrikada greslenip, montajlı ve sabit ön konumlandırmalı olarak satışa sunulan bu yeni konik makaralı rulman çözümü, işletme maliyetlerini düşürürken, hızlı ve verimli onarıma da imkân veriyor.

fuarda, tüm araç segmentleri için ürünler ve onarım çözümlerinin yanı sıra, schaeffler’in hizmet markası repxpert de ön plana çıkarılacak. teknik eğitmenler, altı farklı tezgahta, doğrudan ürünler üzerinde çalışarak sadece onarım sürecini aktarmakla kalmayacak, aynı zamanda repxpert çevrim içi portalın, tamirhanelere günlük işlerinde nasıl artı değer sağlayabileceğini de gösterecekler. schaeffler automotive aftermarket pazarlama ve iletişim direktörü rouven daniel, “ister canlı bir demo ürün üzerinde açıklama, çevrim içi portalımız repxpert ya da sanal 3d teknolojisinin kullanımı olsun, müşterilerimiz ve ziyaretçilerimiz kalitemizi ve uzmanlığımızı tek bir kaynaktan ve en yüksek kalitede deneyimleme fırsatı bulacak,” diyor. “automechanika’da gelecek için mobilite temasına yönelik çözümler sunacağız. ayrıca schaeffler bu yıl otomotiv aftermarket pazarında 40. yılını kutladığı için, şirketin başarılarla dolu tarihine de göz atacağız.”
--- spoiler ---
70. yılını kutlayan yedek parça üreticisi olan şirket.

--- haber ---
1945 sonrası Alman sanayisinin en büyük başarı hikayelerinden biri olan Schaeffler Grubu, 70’nci kuruluş yıldönümünü kutluyor. Dr. Wilhelm Schaeffler ve kardeşi Dr.-Ing. E.h. Georg Schaeffler, 1946 yılında Herzogenaurach’ta Industrie GmbH şirketini kurarak, bugünkü şirketin temellerini attılar. Şirketin hızlı yükselişi, 1949 yılında Dr. Georg Schaeffler'in INA iğneli rulman kafesini icat etmesiyle başladı. Schaeffler, kısa süre içerisinde özellikle Alman otomotiv endüstrisi için büyük miktarlarda kafes kılavuzlu iğneli rulman üretmeye başladı. Bugün Schaeffler Grubu, dünya genelinde yaklaşık 84 bin çalışanıyla otomotiv ve endüstri alanlarında küresel boyutta faaliyet gösteren entegre bir tedarikçi. Maria- Elisabeth Schaeffler Thumann’a göre, “Aile şirketlerinin genelde uzun vadeli düşündüğü söylenir, bu Schaeffler için kesinlikle doğru. Bizim için köklerimiz ve değerlerimiz en az finansal başarımız kadar önemlidir.”

Schaeffler Grubu’nun tarihi, Dr. Wilhelm Schaeffler’in daha sonra metal ürünler de imal edecek olan bir tekstil şirketi satın aldığı Silezya’daki Katscher kentinde başladı. Fichtel dağlarında Schwarzenhammer’de bir dönem geçirdikten sonra, Schaeffler kardeşlerin şirketleri için demir yolu bağlantısı olan bir arazi arayışına girmesi 1946 yılında onları Herzogenaurach’a taşınmaya sevk etti. Herzogenaurach’da iş gücü yaratılmasına ihtiyaç vardı. Herzogenaurach yetkilileri, bir yıl içinde 120 kişiye istihdam sağlama sözü karşılığında kardeşlere aradıkları araziyi sattı. Bir yıl dolduğunda, yeni kurulan Industrie GmbH’de artık 193 kişi çalışıyordu. Industrie GmbH, başlangıçta günlük kullanım için merdiven, çocuklar için scooter, kemer tokası ve düğme dâhil ahşap ürünleri üretti. Daha sonra en çok satan ürünlerden biri olan çok amaçlı el arabası üretimi ise Schwarzenhammer’de devam etti. Kısa bir süre sonra ise yedek parça olarak kullanılan diş açma kalıbı, mafsal ıstavroz ve iğneli rulman gibi metal ürünler eklendi. Bu ilk dönem, “Industrie-Nadellager” (“Endüstriyel İğneli Rulman”) kelimelerinin baş harflerini temsil eden INA markasının doğmasına yol açtı. Yıllar sonra çalışanları Dr. Georg Schaeffler'e sorduğunda kendisi bunu “Immer Neue Aufgaben” (“Her Zaman Yeni Görevler”) olarak da açıklamıştır.

1949 yılında Dr. Georg Schaeffler, döner elemanların eksene paralel hareket ettiği INA iğneli rulman kafesini geliştirdi. Dönemin mevcut iğneli rulmanlarıyla karşılaştırıldığında bu yeni tip rulman çok daha hafif, kompakt ve güvenilir olup yüksek hızlara izin veriyordu. Bu avantajlar INA iğneli rulmanın sanayide çığır açmasını sağladı ve 1950 yılında rulman prototipi seri üretime hazır hale geldi. INA iğneli rulman kafesinin patent başvurusu Eylül 1950’de yapıldı. Herzogenaurach’ta üretilen bu iğneli rulmanlar kısa sürede otomotiv imalatının, mekanik mühendisliğinin ve fabrika inşaat sektörünün vazgeçilmez bileşeni haline geldi. 1953 yılına gelindiğinde yollarda görülen her yeni Alman otomobilinde bu rulmanlar yer almaktaydı.

INA iğneli rulmanın başarısı ve daha da geliştirilmesi, gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında üretim kapasitesinin sürekli arttırılması anlamına geliyordu. Şirketin uluslararası hâle gelmesi 1951 yılında, o dönemde halen Fransa’nın ekonomik bölgesi olan Saarland’daki Homburg kentinde başladı. İlk denizaşırı fabrika 1957 yılında Büyük Britanya’da Llanelli’de faaliyete geçti. İki yıl sonra Schaeffler, müşterisi Volkswagen ile birlikte Brezilya’ya açılarak, orada yeni bir fabrika kurdu. 1960’ların ortalarında bir şirkete kısmen ortak olarak ABD pazarına girdi ve 1969 yılında bu şirketi kendi bünyesine kattı. Demir Perde ülkelerinin 1989 yılında dağılmasından sonra Doğu Avrupa’da ve Asya’da da yeni tesisler açıldı. Bugün Schaeffler, 50’den fazla ülkede yaklaşık 170 noktada faaliyet gösteren 74 üretim tesisini, Ar-Ge merkezlerini ve satış şirketlerini kapsayan dünya çapında bir ağa sahiptir.

1964 yılında Schaeffler Kardeşler, Lamellen- und Kupplungsbau August Häussermann’ın çoğunluk hissesini satın almaya karar verdi ve 1965 yılında Almanya’nın Baden bölgesinde yer alan Bühl’de LuK Lamellen- und Kupplungsbau GmbH şirketini kurdu. Şirket, VW için imal ettiği ilk inovatif ürünü diyafram yaylı debriyajla pazarın teknoloji lideri oldu. Güç aktarma organları alanında uzman ve dünyanın en büyük debriyaj üreticilerinden biri olan LuK, yıllarca başka bir şirketle ortaklık yaptıktan sonra 1999 yılında Schaeffler Grubu’na katıldı ve bugün Şanzıman Sistemleri bölümünün çekirdeğini oluşturmaktadır. 2001 yılında Schaeffler, Schweinfurt’daki FAG Kugelfischer AG & Co. KG şirketini satın aldı ve rulman ürün gamını büyük ölçüde genişletti. Bu tarihten sonra Schaeffler Grubu, dünyanın ikinci en büyük rulman üreticisi oldu. Beş yıl sonra, FAG Kugelfischer AG & Co. oHG ve INA- Schaeffler KG birleşerek, Schaeffler KG oluştu. Barden, Hydrel, IDAM ve Schaeffler Engineering dâhil birçok şirket bugün Schaeffler Grubu bünyesinde yer almaktadır.

Dr. Georg Schaeffler’in 1996 yılında vefatından sonra şirketin tek hissedarları olan eşi Maria-Elisabeth Schaeffler-Thumann ve oğlu Georg F.W. Schaeffler, yönetim kadrosuyla birlikte şirketi başarıyla yönetmeye devam etmektedirler. 2009 yılında Schaeffler Grubu, Continental AG’nin çoğunluk hissesini aldı. Schaeffler AG aile holding şirketi bugün Continental AG’nin çoğunluk hissedarıdır. Klaus Rosenfeld, 2013 yılından bu yana Schaeffler AG’de CEO'luk görevini yürütmektedir. Schaeffler bugün, çevre dostu tahrik sistemleri, kentsel mobilite, şehirlerarası mobilite ve enerji zincirinden oluşan dört alana odaklanarak, “Gelecek için mobilite” strateji konseptini kullanmaktadır. Schaeffler, kendi bünyesindeki Ar-Ge faaliyetleri yardımıyla bu odak alanlarını şekillendirmede aktif rol üstlenmektedir. İnovasyon ile teknoloji alanlarında öncü bir uzman kuruluş olarak müşterilerine ve iş ortaklarına, giderek sistemleri de içerecek şekilde genişletilen kapsamlı bir kompenent, modül ve hizmet yelpazesi sunmaktadır. Schaeffler, Ekim 2015’te başarılı bir halka arz işlemi gerçekleştirdi.
Dijitalizasyon konusunu uzun dönemli büyüme stratejisine entegre eden Schaeffler, bugün dijital gündeminin bir parçası olarak akıllı ürünler, daha verimli süreçler ve yenilikçi hizmetler geliştirmektedir.
***
Schaeffler Grubu, sunmuş olduğu yüksek kalite, üstün teknoloji ve güçlü yenilikçi yaklaşımı ile otomotiv ve endüstri için küresel çapta lider bir tedarikçi konumundadır. Schaeffler Grubu, birçok endüstriyel uygulamada kullanılan rulman ve lineer sistem çözümlerinin yanı sıra motor, şanzıman, şasi uygulamalarındaki yüksek hassasiyetli komponent ve sistemleri ile birlikte “Gelecek için Mobilite” konseptine çözüm odaklı büyük katkılar sağlamaktadır. 2015 yılında yaklaşık 13,2 milyar Euro’luk satış gerçekleştiren Schaeffler, dünya çapında 84.000’den fazla çalışanı ile Avrupa’nın en büyük aile şirketlerinden biridir. 50 ülkede bulunan yaklaşık 170 konumu ile üretim tesisleri, Ar & Ge merkezleri ve satış şirketlerinden oluşan dünya çapında bir ağa sahiptir.

--- haber ---
Schaeffler’in REPXPERT markası, tamirhanelere ürünleri ve onarım çözümleriyle birlikte sunduğu tüm hizmetleri tek bir noktada buluşturuyor.


--- spoiler ---
chaeffler, tüm tamirhane hizmetlerini REPXPERT altında birleştirdi
Schaeffler’in REPXPERT markası, tamirhanelere ürünleri ve onarım çözümleriyle birlikte sunduğu tüm hizmetleri tek bir noktada buluşturuyor. Schaeffler, çevrim içi portal ve her yıl düzenlediği sayısız eğitim semineri de dâhil olmak üzere başarısı kanıtlanmış bu komple hizmet yelpazesini dünya genelinde artık çok daha fazla yere ulaştıracak.

Böylece tamirhaneler, çevrim içi portal, hizmet yardım hattı, montaj talimatları ve videoları, eğitim seminerleri ve etkinlikleri takip ederek, Schaeffler’in otomotiv aftermarket pazarındaki 40 yıllık deneyiminden yararlanabilecek. Sürekli güncellenen bilgilerin yanı sıra REPXPERT uzmanlarıyla doğrudan temas da kurulan bu hizmet ile ilgili Schaeffler Automotive Aftermarket Ürün ve Pazarlama Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Robert Felger, “Tamirhane müşterilerimizle yüz yüze veya dijital ortamda doğrudan temas kurmanın bizim için bir farkı olmayacağına söz veriyoruz. Hizmet markamız REPXPERT ile bu sözümüzü tutuyoruz” dedi.

Çevrim içi portal başarılara imza atmaya devam ediyor
REPXPERT, Almanya’nın yanı sıra artık 17 farklı ülkede de kullanılabilecek. Portal bir yıl içerisinde Meksika ve Türkiye’de de hizmete girecek. Lansmanından bu yana 40 bin onarım profesyonelinin aktif olarak kullanmakta olduğu REPXPERT’e her ay 2 bin yeni kullanıcı ekleniyor.
Çevrim içi platformun ana unsurunu, tüm araç üreticilerini kapsayan TecDoc esaslı çevrim içi katalog oluşturuyor. Schaeffler, otomotiv aftermarket pazarında bu kataloğun tamamını elektronik olarak sunan tek şirket. REPXPERT kullanıcıları, değiştirilecek parçaları hızlı ve kolay şekilde bulabiliyor ve profesyonel onarım için en iyi desteği alabiliyor. Kullanıcılar ayrıca, her Schaeffler ürünü hakkında montaj videosu, teknik broşür ve servis bültenleri gibi mevcut tüm materyallere de erişebiliyor.

REPXPERT’in sunduğu bir başka avantaj ise, TecRMI bilgi sistemine verilen bağlantı. Bu, REPXPERT’in geniş bir yelpazede araca özgü onarım ve bakım bilgisi, ayar verisi ve işçilik değerleri sunduğu anlamına geliyor. Tüm bunlar, Schaeffler portföyüne dâhil ürünler için Schaeffler müşterilerine ücretsiz olarak sunuluyor.

Küresel seviyede bilgi transferi
REPXPERT tarafından sunulan bir diğer temel hizmet ise, LuK, INA, FAG ve Ruville marka ürünler ve onarım çözümleri için teorik ve pratik bilgileri kapsayan uygulamalı teknik eğitim seminerleri. Sadece geçen yıl içinde, 65 teknik eğitmen, 40 binden fazla kişiye 22 farklı dilde eğitim verdi.

Öte yandan Schaeffler, giderek karmaşık hale gelen araç uygulamaları ve onarım çözümleri hakkında ileri düzeyde eğitime ve bilgiye olan talepteki artışı göz önüne alarak distribütörlerin ve tamirhanelerinin kendi tesislerinde verdiği eğitim seminerleri dışında kendi eğitim merkezlerinin sayısını da artırıyor. Bu eğitim merkezlerinin çoğunda binek otomobilleri için araç kaldırma platformları mevcut olduğundan eğitmenler, doğrudan araç üzerinde demo yapabiliyor. REPXPERT eğitmenleri ayrıca montaj ve sökme işlemlerinin demosunu yapmak, özel servis takımlarının doğru kullanımını öğretmek, teşhis ve onarım konusunda ipuçları vermek için doğrudan müşteri lokasyonunda mobil eğitim ekipmanı da kullanıyor. Schaeffler, ürün portföyünü geliştirme paralelinde otomotiv aftermarket için eğitim paketleri geliştirmeye de devam ediyor.

Schaeffler’in hizmet markası REPXPERT portföyü hakkında daha fazla bilgiye www.repxpert.com adresinden ulaşabilirisiniz.
--- spoiler ---

--- spoiler ---
Schaeffler’den Osmangazi Köprüsü’ne özel üretim

Otomotiv ve endüstri sektörlerinin küresel çapta lider tedarikçisi Schaeffler Grubu, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de özel projelerin vazgeçilmezi olmayı sürdürüyor. Yüksek kaliteyi, üstün teknolojiyle sunan Schaeffler’in ürünleri, Panama Kanalı’nın ardından Osmangazi Köprüsü’nde de kullanıldı. Dünyanın en uzun dördüncü asma köprüsü olan Osmangazi’nin mafsal rulmanları ve burçları projeye özel olarak tasarlandı.

Schaeffler Grubu, yüksek kalite, üstün teknoloji ve güçlü yenilikçi yaklaşımı ile ürettiği ürünlerle hem otomotiv, hem de sanayi alanında küresel çapta lider tedarikçi konumunu sürdürüyor. 3 yıllık inşaat süresinin ardından 2682 metre uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun, Avrupa’nın ikinci ve dünyanın ise dördüncü en uzun asma köprüsü olan sarsıntı dayanımlı Osmangazi Köprüsü’nde kullanılan 109 adet mafsal ve 72 adet burç Schaeffler tarafından üretildi.

Optimum Çözüm İçin Özel Üretim Ürünler
Köprü için kullanılan Schaeffler’in mafsal rulmanlarında dünyanın önde gelen markası INA; düşük hızlarda ve yüksek yapılardaki büyük yüklerde çok uzun ömür ve performans sunuyor. INA’nın gelişmiş kayma yüzeyleri garanti eden ürünleri, köprü gibi hassas ve bakım onarımı zor olan yapılarda özellikle tercih ediliyor.
Osmangazi Köprüsü’nün yapımında kullanılan mafsallar; projenin yük analizi çalışmaları ve inşaat edileceği coğrafi koşullar dikkate alınarak, projeye uygun optimum çözüm için özel olarak tasarlandı. Mafsallar, köprü bloklarının birleşim noktaları ve asma köprü halatlarının köprü bloğu ile birleşim noktalarında konumlandı. Ürünlerin tamamında bakım ve onarım işlemlerini minimize etmek için ELGOGLIDE kaplama kullanılırken, çevre koşullarına maruz kalan tüm yüzeyler de korozyona dayanıklı olacak şekilde kaplandı. Böylece rüzgâr ve diğer dış etkenler arasında oluşabilecek etkileşim ve kuvvetleri sönümleyerek, hem halat, hem de köprü bloğunun sağlıklı ve uzun süreli çalışması garanti altına alındı.
Schaeffler Türkiye Endüstri Satış Müdürü Mehmet Safaltın, ürünlerinin Türkiye’nin en büyük projelerinden biri olan Osmangazi Köprüsü’nde kullanılmasından gurur ve mutluluk duyduklarını dile getirdi. Schaeffler Grubu olarak en son Panama Kanalı projesine de 3 bin 400 adet rulman sağlandığını kaydeden Safaltın, “Dünyanın dördüncü en uzun asma köprüsü ve ülkemizin gurur kaynağı olan Osmangazi Köprüsü için özel ürünler tasarladık ve ürettik” dedi.
--- spoiler ---
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri