kökenleri 1891 yılına dayanan ağır ticari araçlar ve dizel motorlar üzerine uzmanlaşmış isveçli otomotiv markası. tam adı scania aktiebolag. ks. scania ab.

logoları isveç'teki skane bölgesini temsil eden kartal başıdır. aynı zamanda saab da aynı figürü kullanır.

ürettikleri kaliteli ağır vasıta ve otobüslerle tanınırlar. bu alanda dünyanın en büyük üç büyük üreticisinden biridirler.

ilk olarak 1999 yılında volvo tarafından satın alınmak istenmiştir. araba üretimi kısmını ford'a satmayı planlayan volvo yönetimi, scania'yı bünyesine katarak dünyanın en büyük ikinci ağır ticari araç üreticisi olmayı hedeflemiştir. ancak avrupa birliği, volvo'nun ford'a satımına veto verince anlaşma sağlanamamıştır.

daha sonra 2006 yılında alman üretici man, scania'nın kapısını çalmış ancak yönetim bazında yaşanan sözlü olarak yanlış anlaşılmalardan dolayı anlaşma suya düşmüştür.

son olarak 2008 yılında volkswagen group, isveçli marka ile el sıkışmış. yıllar içinde kademeli olarak payını arttırarak şirketin %70 hissesine sahip olmuştur.
ağır ticari araç üreticileri arasında en geniş motor gamına sahip olanıdır.

bu geniş yelpazeye euro 6 normlarında ürettiği motoru da eklemiş ve piyasaya sürmeye başlamıştır.
320 ve 360 beygir gücündeki 9 litrelik motoru ile 410 ve 450 beygir gücüne sahip 13 litrelik motoru scr sistemini kullanırken, 280 ve 340 beygir gücündeki 9 litrelik motoru doğal gazla çalışacak.
otonom sürüşte sürücü faktörünün unutulmaması için çabalayan markadır. çok yerinde bir iş yapıyorlar bana göre. ilgili basın bülteni aşağıdadır:

--- spoiler ---
scania, otonom araç çalışmalarına insan ve araç arasındaki etkileşimi artıracak yeni bir uluslararası araştırmayla devam ediyor.

scania, 2020 yılında sonuçlanması planlanan otonom sürüş sistemi ile ilgili yeni projeler için ar-ge çalışmalarına devam ediyor. scania, lider bir rol üstlenerek avrupa birliği tarafından desteklenen, 30 partneri ve 11 ülkeyi kapsayan bu projede otonom sürüşte araç ile sürücü arasındaki etkileşimi geliştirmeyi hedefliyor.

otonom sürüş sistemi teknolojileri, sürücülerin göz bebeklerini okuyabilecek ve vücut sıcaklığındaki değişimleri algılayabilecek. sürücülerde yorgunluk, hastalık veya sürüş kalitesini etkileyen kızgınlık gibi güçlü duyguların etkisi tespit edilip sistem tarafından sürücüye müdahale edilebilecek.

scania, mükemmel bir otonom sürüş sistemi için en önemli bir faktörün sürücüler olduğunu düşünüyor. bu yeni teknolojilerle birlikte sürücü ve kamyon arasında güvenli ve verimli bir ilişki kurmayı istiyor. geliştirilecek sistemler sayesinde sürücülerin, araçlarına güvenmesi ve ihtiyaç duydukları zamanda sistem tarafından gerekli desteğin verilmesi hedefleniyor.

scania, şimdiye kadar yaptığı araştırmalara ek olarak adas&me projesi ile otonom araçlar ve sürdürülebilir taşımacılık araştırmalarında öncü konumunu koruyor. projenin tanıtımı, 2020’de ispanya’daki ıdiada test pistinde yapılacak.
--- spoiler ---
10 yıllık araştırma geliştirme süresi, 2 milyar Euro yatırım ve 10 milyon kilometrenin üzerinde test sürüşü sonucu üretime başladığı yeni nesil araçlarını yola çıkarmaya hazırlanan marka;


--- spoiler ---
SCANIA 2 MİLYAR EUROLUK YATIRIMLA GELECEĞİN ARACINI ÜRETTİ

Scania, 10 yıllık araştırma geliştirme süresi, 2 milyar Euro yatırım ve 10 milyon kilometrenin üzerinde test sürüşü sonucu üretime başladığı yeni nesil araçlarını yola çıkarmaya hazırlanıyor. Yeni Scania’nın basın lansmanı Stockholm’de muhteşem bir show ile gerçekleşti. Yeni nesil Scania, Türkiye pazarında, 2017 yılının ilk yarısında satışa sunulacak.

Scania, kıyasıya rekabetin yaşandığı ağır vasıta sektöründe yeni modeliyle bir adım öne çıkmaya hazırlanıyor. Efsanevi T-şeklindeki ön yüz tasarım anlayışını büyük ölçüde koruyan Scania, yeni nesil araçlarında kabin, motor ve aktarma organları tamamen yenilendi. Yeni nesil araçlarını, eşsiz modüler sistemi ve verimliliği artıran hizmet paketleri ile sunmaya hazırlanan Scania, kullanıcılarının her türlü ihtiyaçlarına cevap verirken, teknolojik çözümleri ile de dikkat çekiyor. Scania, ağır vasıta sektöründe çıtayı çok yükseklere taşıyacak yeni nesil araçları için 10 yıl süren Ar-Ge çalışmalarına 2 milyar Euro yatırım yaptı. Bunun yanında yeni nesil araçların geliştirilmesi için 10 milyon kilometrenin üzerinde test sürüşü gerçekleştirildi.

“125 yıllık tarihimizin en büyük yatırımı”
Scania CEO’su Henrik Henriksson, dünya prömiyerinde yaptığı konuşmada “Yeni nesil hizmet anlayışı şüphesiz Scania’nın 125 yıllık tarihinde en büyük yatırımıdır. Scania’nın yeni nesil araçları, on yıllık geliştirme sürecinin sonucudur. Yeni nesil Scanialar her detay incelenerek 10 yıllık çalışmalar sonucu geliştirildi. Farklı sektörlerdeki iş ortaklarımızla bir araya gelerek onların beklentileri doğrultusunda geliştirmeler yaptık. Gelecek 10 yıllık teknolojiyi iş ortaklarımıza bugünden sunuyoruz. Sürdürülebilir hizmet anlayışımız ile iş ortaklarımıza en ekonomik çözümleri sunuyoruz. Pazar payımızı arttıracak ve bizi gelecek 10 yıllık döneme taşıyacak olan yeni nesil ürün ve hizmetlerimiz ile iş ortaklarımızın karşısına çıkıyoruz” açıklamasında bulundu.

“Taşımacılıkta yeni bir dönem başlıyor”
Scania Pazarlama Müdürü Adnan Yücel yeni nesil Scania araçlarının tanıtımında yaptığı açıklamada, rekabet üstünlüklerinin en üst noktaya çıkacağını belirterek “Yeni Scania, üstün teknolojisi, donanım özellikleri, yeni tasarımı, verimli motorları ve kabin içi yaşam alanları ile etkileyici bir model oldu. Yeni nesil Scania, bize Türkiye pazarında önemli bir ivme kazandıracaktır. Yeni Scania ile artık her segmenteki iş ortaklarımızın ihtiyaçlarına uygun özel ürünler sunacağız. Örneğin, canlı hayvan, akaryakıt ve tehlikeli madde, otomobil, tarım ürünü veya soğuk zincir gibi farklı ürün taşıyan iş ortaklarımıza uygun ekonomik çözümler sunacağız” dedi.

Yücel, yeni nesil araçlarda Scania’nın DNA’sının korunduğunu söylerken sözlerine şöyle devam etti; “Araçlara önden baktığınızda Scania’nın alışık olduğunuz T-tip dizayn anlayışından alıntılar görebilirsiniz. Yeni Scania’nın kabini tümüyle yeni bir kabin, ama Scania’nın efsanevi dizayn anlayışından bazı detayları da içinde barındırıyor”

“Sektör standartlarını yeniden tanımlıyor”
Scania, yeni nesil araç ve hizmetleri ile sektör standartlarını yeniden tanımlıyor. Yakıt tüketimi, güç aktarma organlarındaki geliştirmeler ve aerodinamik çözümler sayesinde, ortalama yüzde 5 oranında düşüyor. Böylelikle yılda 150 bin km yol kat eden bir araç, yaklaşık 2 bin litrenin üzerinde yakıt ekonomisi sağlıyor.

13 litrelik yeni motor
Scania yeni araçlarıyla birlikte 13 litre, 500 hp’lik motorunu da piyasaya sürüyor. Yeni motorda Euro 6 emisyon değerleri, yüzde 100 SCR sistemi ile sağlanıyor. Böylelikle daha güvenilir ve daha ekonomik bir motor elde ediliyor. Vites değişim süresini yarı yarıya azaltan yeni opticruise sistemi sürüş konforunu en üst noktaya çıkartıyor. Mevcut pazarda en geniş motor ürün gamına sahip Scania’nın, yeni nesil araçlarında, 13 litrelik motor serisi 370 beygir gücünden başlayıp 410, 450 ve 500 beygir gücüne kadar alternatiflerden oluşuyor. 16 litrelik motorların güç seçenekleri ise 520, 580 ve 730 beygir gücüne ulaşıyor.

Güvenlikte son nokta: Yan Perde Hava Yastıkları ve Yeni Ağırlık Merkezi
Scania’nın yeni araçları, yan perde hava yastıklarıyla donatılan ilk ağır ticari araç olma özelliğini taşıyor. Scania, yan perde hava yastıklarıyla devrilme-yuvarlanma tarzındaki kazalarda meydana gelen yaralanmaları yüzde 25 oranında azaltmayı hedefliyor.
Yeni nesil Scania, azami dört farklı kamerayı kullanabilecek şekilde alt yapıya sahip. Böylelikle aracın yakın çevresi anlık olarak takip edilebiliyor.
Geliştirilen fren sistemi, daha ileriye doğru konumlandırılan ön aks ve düşük ağırlık merkezi sayesinde 40 tonluk 4x2 kamyonu yüksek hızdan tamamen duruş konumuna yüzde 5 daha kısa mesafede ulaştırıyor. 50 mm daha ileri götürülen yeni aks gelişmiş frenleme performansına katkıda bulunuyor.

Yeni Kabinlerde sürücülerin boy farkı ortadan kalkıyor
Scania mevcut P, G ve R kabinlerindeki popülaritesine tamamen yeniden tasarlanan S serisini de ekliyor. Böylelikle, tüm varyantlar sunulduğunda toplam 24 farklı temel kabin modeline ulaşıyor.
Yeni kabinlerde iç mekan, optimum sürüş ve dinlenme alanı sunacak şekilde tasarlandı. Sürücünün koltuk ayar seçenekleri, boyları 150 ile 220 cm arasındaki değişen tüm sürücüler için rahat bir sürüş pozisyonu sunuyor. Yeni Scania’larda A sütunu görüş açısını en uygun hale getirmek için da yeniden tasarlandı.
Tüm yeni kabinlerde, sürücünün oturma pozisyonu, mevcut kabin nesline göre ön cama 65 mm ve sol cama 20 mm daha yakınlaştırıldı. Böylelikle sürücünün görüş açısı ve yol hâkimiyeti arttı.

En çevreci Scania
Scania, sürdürülebilir taşımacılığa geçişi kolaylaştıran çözümler geliştirmek için öncülük ediyor. CO2 emisyonuna karşı mücadeleyi odak noktasına koyan Scania, 2030 hedeflerine ulaşmak için çözümlerini hazırladı. Bu çözümler arasında hibrid araçları, gazlı motorları, bio-etanol ve bio-dizeli kapsayan eşsiz bir yelpazeyi sayabiliriz.

Yeni nesil Scania’lar, ilk etapta İsveç’te bulunan fabrikada üretilecek. İlk olarak uzun mesafe taşımacılığına yönelik araçlarla başlayacak olan üretim daha sonra tüm model gamı ile devam edecek.
--- spoiler ---
Scania Kamyonlarla Oluşturulan Dünyanın en ilginç saati

--- spoiler ---
Scania kamyonlardan oluşan 300 metre çapındaki dünyanın ilk kamyon saati, www.scaniaclock.com adresinden canlı olarak izlenebiliyor.

Taşımacılıkta zamanın ve yakıt tasarrufunun önemini göstermek isteyen Scania, bir ilki gerçekleştirerek İspanya’da 750 bin metrekarelik ıssız bir alanda 14 kamyon ve 90 sürücüden oluşan dev bir saat oluşturdu.

Dünya saati ile senkronize çalışacak olan bu dev saat, 21 Eylül (Bugün) 20:00’ye kadar www.scaniaclock.com web adresi üzerinden canlı olarak izlenebilecek.

Saati oluşturan kamyonlar, akrep, yelkovan ve saniye olarak 24 saat boyunca her 60 saniyede bir daire şeklinde yuvarlak hat üzerinde ilerliyorlar. Her bir kamyonun aldığı mesafe saat içindeki pozisyonuna bağlı olarak değişiyor. Dakika kolunu oluşturan kamyonlar saat kolundaki kamyonlardan daha fazla yol alıyor. Dakika kolundaki dış kamyon 1.400 kilometre yol alırken, saat kolundaki iç kamyon ise 1 saatte sadece 253 metre, 20 santimetre yol alıyor.

Saati oluşturan kamyonlar saatteki pozisyonlarına bağlı olarak farklı hızlarda hareket ediyor. Akrep ve yelkovanı oluşturan kamyonlar eş zamanlı sekanslarda hareket etme ve durma gerçekleştirirken, saniyeyi oluşturan kamyonlar asla durmuyor ve her 60 saniyede bir, mükemmel bir döngüde hareket ediyor. Saatin merkezine en yakın kamyon saatte 14 km hızla hareket ederken, en dıştaki kamyon ise saatte 53 km hızla gidiyor.

Scania bu dev saatle en zorlu taşımacılık koşullarında bile üstün çözümler sunduğunu gösteriyor.
--- spoiler ---


görsel
SCANIA “2017 YILIN KAMYONU” SEÇİLDİ

--- spoiler ---

Scania’nın yeni uzun yol serisi, 2017 Yılı Uluslararası Yılın Kamyonu ödülünü kazandı. Scania ödülünü 66.ncı IAA Ticari Taşıtlar Fuarı’nda aldı

Scania’nın yeni S serisi, Avrupa çapında 25 dergiyi temsil eden 25 ticari taşıt gazetecisi tarafından ‘2017 Yılının Uluslararası Kamyonu’ seçildi. Ödül, Scania’nın Başkanı ve CEO’su Henrik Henriksson’a Almanya’nın Hannover kentinde düzenlenen IAA Ticari Taşıtlar Fuarı’nın basın gününde verildi. Scania’nın yeni uzun yol kamyonu jüriden toplam 149 oy alma başarısı gösterdi.Jüri, otomatik Opticruise şanzıman ile kısaltılmış vites geçiş süresi ve EGR’siz yüzde 100SCR ile sorunsuz çalışan motorları sayesinde yakıt tasarrufu sunan Scania’ların performansını övgüye değer gördü.

Olağanüstü konforunun ve rakipsiz iç mekânın yanı sıra S kabinler güvenlik önemlerini üst seviyeye çıkartan yan perde hava yastığı ile donatıldı. Bu özellik ağır vasıta segmentinde ilk kez Scania tarafından sunuluyor.

Jürinin değerlendirmelerini özetleyen Uluslararası Yılın Kamyonu Jürisi Başkanı Gianenrico Griffini ödülle ilgili “Yeni S serisi ile Scania, ağır yük segmentine uygun, hem bugünün hem de geleceğin taşımacılık ihtiyaçlarını karşılayabilecek “teknoloji harikası” araç üretmiş” açıklamasında bulundu.
--- spoiler ---
Bugün Istanbul Park pistindeki organizasyonla yeni modellerini tanıtan ağır vasıta üreticisi.
Tutkunu olduğum marka. Scania sürücüleriyle bu konuda konuşma fırsatınız olursa Scania'nın bir tutku olduğunu anlayabilirsiniz.. :)
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri