Öncelikle hiç kimse savaş-mavaş istemez.İnşallah böyle bir durum gerçekleşmez.Ancak hepimiz biliyoruz ki Suriye iç savaşı/Suriye savaşı burnumuzun dibinde ve hergün yeni gelişmeler oluyor.Savaşın sonucunu belirleyende genelde teknolojik üstünlük.

1. ve 2. Dünya Savaşlarında tüm otomobil markaları askeri araç, tank ve uçak üretimi yaptı.Büyük katliamlar oldu hele ki 2.Dünya Savaşında.Geçenlerde bir teknolojik bir gelişme duydum dudağım uçukladı.ABD sinek büyüklüğünde bir robot yapmış ve bu robotla istediği kişileri izleyip dinleyebiliyormuş.Değeri bikaç Milyon Dolarmış.Varın gerisini siz düşünün.

Bu gelişmeler ışığında elimizde olan otomotiv teknolojilerini bir savaş esnasında nasıl kullanabiliriz.Yani adamlar bir düğme yardımıyla yada buna yazılımda diyebilirsiniz bizim teknolojimizi sınırlandırabilirler mi.Sattıkları arabaları bize karşı kullanabilirler mi?Bunu nerden mi çıkarıyorum derseniz.Yıllar önce tahmini 2010 öncesi ünlü forum Donanımhaber.com adresinde okuduğum bir olaydı.Aklımda kaldığı kadarıyla anlatayım.

Birkaç arkadaş Mercedes marka araca binip gezmeye gidiyorlar.Issız bir yerde durup arabadan dışarı çıkıyorlar.Bu esnada arabanın sahibi olan kişi kontak anahatarını düşürüyor.Ve cılız telefon ışıkları yardımıyla aramaya başlıyorlar.Ama nafile bir türlü bulamıyorlar.Daha sonra nedendir bilmem Türkiye de ki Mercedes Call Center ı arıyorlar böyleyken böyle.Onlarda Almanya yı yani merkezi arıyorlar ve bir süre görüşüyorlar.Daha sonra kontağı kapalı olan Mercedes bir anda çalışıyor.Yani Almanya dan aracı çalıştırıyorlar.

Bundan takribi 10 yıl önce böyle bir teknolojiye sahip olan bir firma bugün neler yapabilir?

Not : Kafamda deli sorular ...
muhtemel bir dünya savaşında tek sıkıntımız arabalarimizin bize karşı kullanılması olsun kardeş :)

--- spoiler ---
Geçenlerde bir teknolojik bir gelişme duydum dudağım uçukladı.ABD sinek büyüklüğünde bir robot yapmış ve bu robotla istediği kişileri izleyip dinleyebiliyormuş.Değeri bikaç Milyon Dolarmış.Varın gerisini siz düşünün.
--- spoiler ---

elinde android, ios, bilgisayarında windows, macos olduktan sonra kim niye sinek boyutunda izleme dinleme cihazı ile bizi dinlemeye/izlemeye çalışsın (ki geliştirici versiyonu $1500 olan google glass'de bile cift çekirdek işlemci, 2 gb ram, ekran ve kamera varken ne milyon doları) (edit: neden google glass'ı örnek verdiğimi anlamanız için internetten google glass resmine bakın, gözlüğün çerçevesini görmezden gelin ve geride kalan mini bilgisayarın ne kadar küçük olduğunu görün)

ek bilgi: (bkz: prism skandalı)

--- spoiler ---
Yani adamlar bir düğme yardımıyla yada buna yazılımda diyebilirsiniz bizim teknolojimizi sınırlandırabilirler mi.Sattıkları arabaları bize karşı kullanabilirler mi?
--- spoiler ---

Öncelikle "bizim teknolojimiz" diye bir şey yok :) ne demek istediğini anladım ama sıkıntı yok. bizim teknolojimiz diye birşey olsaydı zaten böyle şeyler düşünülmezdi bile. tesla gibi arabaları uzaktan kontrol edebilirler evet (fakat nasıl bağlantı kurarlar bilemem) fakat daha eski arabalari (yani ülkemizde araba fiyatları yüksek olduğu için yeni araba alamadığımızdan dolayı hala daha hatırı sayılır miktarda para verdiğimiz ikinci el arabaları) kullanabileceklerini pek sanmıyorum, zira birçoğunu sahibi bile zar zor kullanıyor zaten :) (bkz: organize sanayi bölgesi)

edit: bide suan android işletim sistemi, telefonumuzda çalışırken bizi sürekli takip ediyor ve ruhumuz duymuyor. fakat birgun telefonumuz çalışmayı bıraksa bu çok dikkat çeker. bu sebeple altın yumurtlayan bir tavuk varsa eğer bunu keseceklerini pek sanmıyorum. cunku dünya savaşından sonrada takip etmeye devam edeceklerini dusunuyorum. anlatabilmisimdir umarım.
Otomobiller ruhunu kaybediyor diye konuşuyorduk bir zamanlar.
Aslında ruhlarını kaybetmiyorlar sadece ruhlarını biz satın alamıyoruz.
Ya düşünsene adamlar senin cumhurbaşkanını arabada kilitleyebilir. Ne kadar acınacak haldeyiz bakar mısınız?
Belki de halkımız olası bir savaşta arabaları tarafından esir alınmasın diye donanımsız , eski arabaları aldırtıyordur hükümetimiz yani TOFAŞ almak zorunda bırakıyordur dediğim ve olayın ilk defa dolu tarafını gördüğüm hadisedir .

merkezi kilit bile yok böylece olası bir savaş durumunda arabasından inecek ve savaşacaktır
Yeni Prison Break bölümünde ufak bir sahne var tam bu konuya örnek olacak şekilde
bunlar da ilginizi çekebilir