Herkes gibi benim de malum site üzerindeki hesabıma kayıtlı 10 larca favori ilan var! Bunlar niye var!
Çevremizdeki insanlar araç almak istediğinde danışırlar onlar için zevkle araştırma yapar piyasaya bakarım.
Bu yüzden ister istemez ikinci el araç piyasası hakkında bilgim oluştu. Yalnız dikkatimi cezbeden şey ise şu. Adamın 4 aydır 42 bin e satamadığı aracını takip ediyorum. Amacım biraz daha düştüğünde teklif yapmak. Bunu hepimiz yapıyoruzdur. Sonra bir bakıyorum. 42 bin lira olan araç düşeceğine birden 45 bin lira oluyor. İlk başta iyimser düşünüp aciliyeti kalmamıştır ya da 42 yazınca "38 vereyim kardeş" diye zıplayanlar oluyordur. O yüzden 45 e çekip 40 teklif etsinler diye bekliyordur dedim.
Fakat bu olay insana kaç kere denk gelir. Neredeyse tüm listemdeki araçların fiyatları artıyor. Yaw arkadaş 42 ye satamadığın aracı 45 e nasıl satacaksın. Amacın arabayı satmak mı yoksa küçük bir borsa aksiyonu yaşamak mı? Adama mesaj atıp sorduğumda ise, aracın sıfırının pahalılandığını söyleyerek o yüzden fiyat arttırımı yaptığını söyledi. Bizim insanın ticari zekasına gerçekten hayranım. Bir mal satarken para kazanılmaz, alırken ucuza alırsan kazanmış olursun. Ticaret mantığım bu şekilde ilerler. Bu mantıktaki insanlar yüzünden hep dalgalı ve hareketsiz bir ikinci el piyasası oluşmuştur. Hatta sıfırından pahalı ikinci el satan araçta gördü bu gözler. Satıcı cevabı ise sıra beklemeyeceksin oldu. :) Ne diyeyim ne ala memleket. Bugün de böyle rahatladık sevgili sözlük!
2-3 yıl önce sıfırını 47-48 bin civarına aldıkları arabayı piyasaya 60 üstüne kilitlemeye çalışan çakalların yaptığı eylem. ve ne yazık ki malum siteye giren herkes bunu yapabileceğini düşünüyor.
Ilan ucretlerini 100 150 lira yaparak rahatlikla onune gecilebilir. Adam bakiyor piyasasina 40 bin 39 tl vereyim 45,000 tl yazayim satilirsa satilsin satilmazsa binerim diyor basliktaki gibide cani sıkıldımı fiyat arttiriyor.
Sorunsal olmayan sorundur, fiyat alıcıyla satıcının, arzla talebin buluştuğu noktada belirlenir. Satıcı istediği fiyatı yazmakta özgürdür, alıcı da istediği fiyatı teklif etmekte. Adam arabasının 6 ay satılmamasından rahatsız değilse sıkıntı yoktur. Veya gerçekten sıfırını sıra beklememek için sıfırından çok para vermeyi göze almış alıcı kitlesi varsa yine sorun yoktur. Demek istediğim piyasayı tartışmak manasızdır, çok olduğunu düşünüyorsanız başka alternatiflere bakarsınız. ayrıca 2-3 yıl önce dolar 2 liraydı şimdi 3'ü geçti, 48 bin lira 24 bin dolar yapıyordu şimdi 72 bin lira yapıyor. O halde 50-60 arası istemesi makul kalır.
benim düşüncem; kişi istediği fiyata otomobilini satamayınca fiyatı arttırıp piyasayı yükseltmeye çalışıyor. daha sonra diğer ilanların fiyatları biraz daha yükselince kendisi istediği fiyattan otomobilini satıyor.

sahibinden.com'da çok değişik yöntemler deneyen adamlar tanıyorum, anlatsam bir daha kimse ikinci el otomobil almaz.
Aracımızı dolar veya euro yığını olarak düşünürsek sorun olmaktan çıkan harekettir, tamam güya TL ile yaşıyoruzda neredeyse aldığımız her ürünün fiyatı euro ve dolara bağlı olarak değişkenlik gösteriyor bununda en büyük örneği otomotiv tabiki. Ben ikinci el piyasasında aracın sıfır değerinin kullanıma göre belli bir yüzdesine satılması taraftarıyım, 3sene önce 50bin tl'ye aldığım arabamı bugün 52bin tl'ye satsam bu ülke şartlarında kâr etmiş olmuyorum malesef. O dediğiniz olay enflasyon oranları çok düşük, ekonomisi stabil ülkelerde oluyor.

İleriden gelen bir edit : Benim belirtmek istediğim nokta 3 sene önce 50 bine alınmış bir aracın bugün 52 bine satılması satıcı için finansal olarak kâr değildir. Herkesin kafasında "ulan çakala bak 3 sene önce bunlar 50'ydi şimdi 55'e koymuş, 5 lirayı cebe atıcak" fikri var ve bu saçmalık bence. Daha öncede belirttiğim gibi sıfırının mesela %70 fiyatına satsın, 2 ay önce aldığı arabayı sıfırından pahalıya satmak ayıptır tabiki ama yok bunlar 5 sene önce bu kadardı yok 10 sene önce bunlar bedavaydı muhabbeti tamamen saçmalık. Ben ikinci el ürün satarkende aynı mantığı uygularım, bakarım sıfırı ne kadar, sonra bakarım ne kadar kullanmışım kalan tahmini ömrü nedir ona göre şu anki sıfır fiyatının mesela %50'sini yazarım.
2-3 yılda dolar hesabı yapılmış önceki entrilerde, mantıken doğru olsa da ne yazık ki arabalar mücevher değildir. 2-3 yılda yaptığı yol ve masraflar aracın 2.ele düşmesidir. yani ikinci el kavramını burada göz ardı etmek baya saçma oluyor. araç kazalı dahi olsa mücevher gözüyle bakarak dolar arttı diye aradaki farkı doğal görmek saçma olmuş birazcık.
yahu tamam dolar euro artıyor da araba da mı artıyor arkadaşlar. tamam mutlaka bir değer geliyor doların artması ile ama bu esnada da araba eskiyor. belki kullanıcı affedersiniz ağzına ediyor. malum sitede kaç tane temiz düzgün otomobil buluyorsunuz da bu artışı haklı görüyorsunuz. büyük ihtimalle sizler de aracınızı bu piyasa fiyatlarına satmaya çalışan kişilersiniz diye düşünüyorum. bu geçen zamanda aracınız gerçekten eskimiyor mu? km yapmıyor mu? aracı derin dondurucuya mı alıyorsunuz da dolar artıyor biz de 40 lık arabayı 70'e satarız furyası??
çok normal olan durum.

olmayan otomobillerin ilanını açıp piyasa yükselten insanlar bile var bu piyasada. bunu ayrı bir başlıkta konuşuruz ama serbest piyasa olunca kimse kimsenin ne yaptığına maalesef karışamıyor.
benimde tutulmayan ucuz yollu arac arayisimda yasadigim sorun. tepki: "oglum tutulmuyo bu fiyat ne "
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri