aktarma oranı diye de bilinir. motor bloğu güç üretir, lastiğe aktarılınca lastik de güç üretmiş olur. kranktan ölçülen güç ile tekerde ölçülen güç aynı seviyeye gelecek şekilde bir son vites ayarlaması yapılır. yani son viteste güç oranı 1:1 dir. tabiki teoride. beygir tekere ulaşana kadar aktarma oranı cinsine ve kalitesine göre kayıplara uğrar, günümüz teknolojisi ile yuvarlak hesap %10 luk kayıp var diyebilirsiniz. daha küçük viteslerde gittikçe tekere aktarılan güç artar. 5:1 olsa 1. vites, tekerdeki güç motordakinin 5 katıdır. aslında krankta ölçülen 100 beygir %10 kayıplara karışsa 90 beygire düşer 1. vites 5:1 dediğimiz için tekerde 450 beygir yapar. önemli olan tabiki de 1:1 olan son vitestir. bu sebeple dyno ölçümü yapılırken hızlıca son vitese kadar yükseltilip, son viteste tapa gaz yapılır ve güç ölçümü ortaya çıkar.

bir de işin over drive kısmı vardır. yakıt ekonomisi için bizim insanın tabiri ile rahatlatma vitesi eklenir, tekerdeki güç kranktakinden daha düşüktür ama araç daha düşük devir çevirdiğinden ekonomi yapılır. kuş serisi tofaşların 5. viteslerinin hepsi over drivedır.
over drive olduğu zaman son hız ölçümü bir önceki yani gücün 1:1 olduğu viteste denenir, over drive viteste daha düşük hız yapar.
tümünü gör
ilgili galeri