Fabrikadan sıfır olarak alınan motora verilmiş olan isim. Genellikle motorunuz tamir göremeyecek kadar hasar gördüğünde veya titizlikten dolayı sıfır motor almak için satın alınır.

Genellikle 2 yıl garantili olarak gelir, ruhsata işletmek gibi dertleri olmaz, evrak işleri düzgünce halledilebilir.

Biraz tuzlu da olsa, arabanız eskidiyse en mantıklı hareket sandık motor almaktır. Bu sayede eski arabanızın motoruyla ilgili hiç bir soru işareti aklınızda kalmaz.
İlk gelen alfa romeo 156 serilerinde hata olduğundan dolay servis tarafından değiştirilen parçalar bütünüdür.

Motorun hemen hemen tüm parçası değişmiş olur, garantili olur, evrak işleri uğraştırmaz. Sandık motor özellikle ikinci el araba alırken hep kovaladığım bir olay. Kasası 200.000 kilometre olsun ama motor yeni değiştirilmiş sandık motor olsun hiç dert değil.
Sandık motorlu araçların daha ucuz olduğunu aklımıza getiren durumdur.
Sıfır motorlu ikinci el araçları daha ucuza alabilirsiniz.
(bkz: Mazda rx-8)
rx-8 de bol bol satın alınan oluşum.
pırıl pırıl tertemiz motor demektir. her şey fabrikasyondur ve sıfırdır. eski otomobil alacağım zaman özellikle sandık motor ile değiştirilmiş olanını tercih ederim ki her şey daha güvenilir olsun.
hasta insanın kalbini, sıfır kalple değiştirmek gibidir. Araba için motordan çıkabilecek olan korkuların toprağa gömülmesidir. Mantıklı olandır. Pahalı olmasına rağmen rektefiyeci hatası, motoru toplayan usta hatasını sıfıra indirger. (Rektefiye sonrası motor arıza çıkarırsa suçlu kimse olmaz çünkü. )
Basit bir görsel canlandırması açısından şöyle denebilir, genelde ecnebi kanallarında Overhaulin tarzı yayınlanan programlardaki "bilmem ne performanstan gelen dostlarımız motoru yerine koyuyorlar" derken arkada forkliftle gelen kutulu motordur.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri