• / 3
En büyük tartışma konusu olabilir.
Serbest bir piyasa olduğundan dolayı fiyatlar gün geçtikçe artmakta.
98 model bir honda civic için yaklaşık 30.000tl para istiyor vatandaşımız.
Böyle giderse '0' araba fiyatlarına ulaşacağız.
Pert arabalara 'temiz, çiçek, bebekler bebeği' gibi tanımlar ile sıfır parası istendiği düşünülürse neden bu halde olduğu anlaşılır. Sigorta'larda çok fazla sayıda pert araba bulunmakta, bunları sigortalardan alıp daha tramere düşmeden yaptırıp satan bir kesim var, yedikleri paranın haddi hesabı yok.
Başlığında boyasız yazıp ilan açıklamasında 2 parça lokal boya yazanları da mevcut.
İkiye bölünmüş arabaları birleştirip 'boyasız, doktordan, bayandan' diye sattıran sitenin fiyatlarını konu alan başlık. İnsanlar artık resmen yüksek kilometreli araçlara yönelmiş durumda sırf şu kilometre düşürme muhabbetinden.
en yüksek fiyata bakıp yıkık aracına o fiyatı layık görenlere saygılar
bilmem kaç bin km yapan 3-5 yaşındaki arabası için sıfırı şu kadar diyip eski püskü arabasına paha biçemeyenleri gördü bu gözler
sanki sıfır araba satıyo bana p.zevenk
Yani ne yalan söyleyeyim aşağıya tükürsem sakal yukarı tükürsem bıyık dedirten fiyatlardır. Açıkçası sıfır araba alıp devlete en az bir araba parası daha vermek hiç işime gelmiyor lakin gözü açık serbest piyasa dinamiğimiz bu durumun gayet işine geldiğinin farkında. Giden para bari vatandaşın cebine gitsin bari diyorum ama canımı sıkmıyor değil.

Gerçi bunun dengeleneceği zaman belli; Ne zaman istatistik hesaplarımız "araç başına düşen kişi sayısı"ndan avrupa'daki gibi "kişi başına düşen araç sayısı" şeklinde hesaplanmaya başladığında o zaman piyasaya da devlete de biyerlerimizi açmaktan kurtuluruz. O zaman gelene kadar devlet asıl vergi alması gereken yerler yerine bizleri söğüşleyerek hazinenin dengesini sağlamaya devam edecek.

Kısacası ülkemiz arabaya doyana kadar durum böyle ve ben bu süreç içinde devlete ne kadar az para kaptırırsam o kadar iyi görüşündeyim.
Ruh hastası gibi artan fiyatlardır.
Resmen bir araba alıp (bkz: volkswagen) binmeyip kenarda tutmak, banka faizinden daha çok kar getirir olmuş durumda. Ben elimdeki arabayı elden çıkarıp scooter almayı düşünürken insanların bu trafikte çıldırmak için bu kadar araba almak istemesi bana garip geliyor.
her geçen gün daha da yükselen fiyatlardır.
2000 - 3000 kilometredeki arabaların sıfırlarından daha yüksek fiyatlara satılmak istendiğini görebiliyorsunuz. dolar ve euro ne kadar artarsa bu ikinci el piyasası da bir o kadar yükseliyor. ama işin ilginç tarafı ev fiyatları falan da artmakta. bilgiye erişim yani ilanı bulabilmek kolaylaştıkça fiyat da yükseliyor kanımca.
saçma şekilde yüksektir, insanlara malı kıymetli geldiğinden böyle oluyor sanırım.
Ama %15-20 arası iskontolu olarak alınabilir bir çoğu.
  • / 3
bunlar da ilginizi çekebilir