eski mercedes'lerde ve 2005 yılına kadar üretilen volkswagen'in bazı modellerinde sıkça rastladığımız sorunsal. bu konu hakkında birçok rivayet vardır. kimisi aerodinamik der, kimisi çarpma riskini azaltma der.

eskiden araçlarda sağ ayna bile yokmuş. bunu göz önüne aldığımızda park etme sorunu üzerine çıkarılmış olabileceği bile konuşuluyor.

ancak en doğru senaryo, sağ aynanın sol aynaya kıyasla kör nokta pek bulundurmaması. doğru açı ile ayarlandığında dikiz aynası ile beraber tam kontrol sağlanabiliyor. bu yüzden küçük bir ayna bile bakış açısı bakımından yeterli olabiliyor. ancak günümüzde estetik görüntüden dolayı küçük aynanın pek tercih edilmediğini düşünüyorum.
Kadınların genelde kullanmamasından dolayı maliyet kısılmış olabilir.
Malumunuz kadınlarımız önlerine zor bakıyorlar, aynalar falan hak getire.
Sebeplerinden biri maliyet düşürmek, diğeri ise rüzgar direncini azaltmaktır zannımca. Fakat günümüzde küresel üretim boyutu olağanüstü arttığı için simetrik üretmek hem kalıp maliyetini düşürdüğü için hemde İngiltere gibi sağdan direksiyonlu otomobil pazarlarının çıkardığı ekstra maliyeti azaltmak için daha uygun bir seçeneğe dönüşüyor(böylece banttan tek ürün çıktığı için sağ sol fark etmiyor).
Çocukluk travmalarımdan birisidir amacını gerçekten hala tam anlayamadım o kırmızı boramızın içinde bir sağa bakardım bir sola sinirimi bozardı bu asimetrik aynalar. :(
bunlar da ilginizi çekebilir