Sadece Japonya ya gidince görülebilecek araba modelleridir.Aralarından bazıları Japonya dışında da görülebilmektedir.Japonya denince Kübik formlu minik otomobiller akla geliyor.Bunun yanı sıra yine Japonya içinde tercih edilen Toyota Crown Majesta modeli var ki tam bir başyapıt.Bir de dikkat ettim Japonya da T.I.R. kavramı yok.Zaten yanlış bilmiyorsam TIR kavramı Avrupa ülkeleri arasında bir taşımacılık biçimi.Bunun yerine ülkemizde Kırkayak diye tabir edilen kamyonlardan epeyce uzun versiyonları var.Kendi adıma Japon Kraliyet Ailesi için üretilen modelde çok hoşuma gitti.

Daha önce açtığım başlıkta Birleşik Devletler ile özdeşleşmiş modelleri sıralamıştım.Başlıkta yapılan yorumlarda bu modeller sadece ABD de yok Güney Amerika Kanada ve Avusturalyada da satılıyor diye yorumlar gelmişti.Bu durum Japonya içinde geçerli özellikle bazı araba modelleri Avusturalya Tayland Malezya Hindistan gibi ülkelerde de tercih sebebi.

Bu başlıkları açarken amacım zikredilen ülkelerle özdeşleşmiş araba modellerini gündeme getirerek araba kültürünün çeşitliliğini birlikte konuşmak.


öncek başlık : sadece abd de görülebilecek modeller


Japonya da görülebilecek modeller şöyle ;

toyota century

toyota century cabriolet

honda n van

honda n box

honda n one

nissan cube ( kuzey amerikada da satıldı)

mitsubishi town box

toyota pixis mega

suzuki hustler

daihatsu tanto

subaru stella

toyota crown majesta

toyota jpn taxi

toyota crown comfort ( ticari taksi olarak hala üretiliyormuş )

toyota vellfire ( dostum bu ne ? )

suzuki landy

mitsubishi fuso super great

hino 700 profia

ısızu giga lngv

mitsubishi aero ace

hino selega
bunlar da ilginizi çekebilir