2005 senesinde sıfır km 1.9 TiD Vector 150 bg modelini alıp 2 yıl kullanmışlığım olan otomobil. O zamanlar w203 C serisi ve e90 3 serisi ile arada kalıp bunu seçmiştim. Önden çekiş olması en büyük dezavantajıdır, ki 280 beygirlik Aero modeli bile önden çekişlidir (skandal bir karar).

İç mekanında ilk bakışta sürücü odaklı kokpit ve yanal destekleri güzel olan koltuklar ile sürücüsüne heyecan verir. Yol tutuş anlamında bir çok otomobilden üstün ve dengelidir. Üzerinde 225/45/R17 ebatında lastikler vardır. 2005 senesi için ince ve iyi bir tercih denebilir. Aero olanları opsiyonel 18 inç jantlar ile gelir, daha da güzeldir. Aracın görselliği bana sorarsanız Alfa Romeo 159 ile kıyaslanacak kadar güzeldir ve aşırı dikkat çeker. O dönemde de bir e90 veya w203 sıradan bir otomobil iken, Saab 9-3 herkesin dönüp bir kere daha baktığı bir otomobildi.

Motor performansı gayet iyidir. Bu anlamda e90'dan bir tık geride olmasına rağmen, 1.6 atmosferik motorlu Peugeot 307'den sonra bana çok hızlı gelmişti. Otobanda 220 km/s hıza kadar çıkabilen bir araçtı, fazlası olur muydu bilmiyorum, denemedim. 6 ileri triptronik şanzıman bugün için çok kötü olsa da 2005 için gayet yeterliydi.

Yakıt tüketimi 9-10 litreler civarındaydı ve makul sayılırdı. Fakat servis o zaman da, şimdi olduğu gibi en büyük problemdi. Zaten yaptığım bir kazadan sonra araç kendini toparlayamadığı için (muhtemel servis kaynaklı) devamlı sorun çıkartmaya başladığı için gayet uygun denebilecek bir fiyattan satmıştım.

Bugün de gördüğüm kadarıyla 40.000 tl civarında ikinci ellerini bulmak mümkün. Fakat batık bir markanın üretilmeyen aracını almak ne derece mantıklıdır tartışılır.
tümünü gör
ilgili galeri