‘Epsilon’. platformu üzerine geliştirilmiş araçtır. bu platform ilk olarak 2002 yılında Opel Vectra C ve hemen arkasından 2003 model ikinci nesil saab 9-3 ile sunuldu. aynı platformun uzatılmış versiyonları iseOpel Vectra C’nin station wagon modeli olan Vectra C Caravan ve Opel Signum’un yanı sıra Fiat Croma gibi başka araçlarda da kullanıldı. Bu araçlara ilerleyen yıllarda Cadillac BLS, Chevrolet Malibu ve Pontiac G6 gibi modellerde katıldı. 2008’de sunulan Epsilon 2 platformuna kadar Epsilon platformunda Avrupa’da üretim devam etti. Epsilon 2’den sonra bu platformla Rusya’da Cadillac BLS üretimi 2010 yılına kadar devam etti. GM, küresel kriz sonrası Saab’taki tüm hisselerini satarken elindeki yeni platformları vermedi. Bir tek Epsilon platformu Bakan Işık’ın açıklamasından da anladığımız kadarıyla Saab’ı satın alan ve Çinlilerin sahip olduğu National Electric Vehicle Sweden’a (NEVS) bıraklmış. NEVS geçen yıl Saab 9-3 modeli üzerinde elektrikli 9-3 EV prototipini de üretmişti.
Kısa bir araştırma sonucunda edindiğim bilgilere göre elektrikli versiyonun (2014 yılı) menzili 300 km'ye kadar ulaşabiliyormuş. 0-100 km hızlanması 10 saniye olan protototip için hedeflenen değer ise 8.5 saniye. bu arada ağırlığının 1800 kg olduğunu belirtmekte fayda var.
kaynak

bonus

Eldeki potansiyeli incelediğimizde gayet yeterli bir birikim olduğunu görmek mümkün. Bundan sonrası için yapılması gerekense mümkün olduğunca şeffaf ve dürüst bir tavır sergilenerek halkın bilgilendirilmesi. Zira karşılarında ne altmışların medya ile kolayca kandırılabilen mantalitesi (bkz: Devrim), ne de her dediklerini sorgusuz kabullenecek kuzey kore mantalitesi var, çağın gereklerine göre hareket etmeyi öğrenmeliler.
Şuan kendisine sahip olanların +5bin TL ekleyerek ilan açacağı modeldir.
Kullananların %99'u üniversite mezunudur.
Adını yerli otomobil iddiaları ile daha da duyurmuş olan arkadaş. Bunun dışında aslında teknik ve mekanik olarak oldukça başarılıdır.
2005 senesinde sıfır km 1.9 TiD Vector 150 bg modelini alıp 2 yıl kullanmışlığım olan otomobil. O zamanlar w203 C serisi ve e90 3 serisi ile arada kalıp bunu seçmiştim. Önden çekiş olması en büyük dezavantajıdır, ki 280 beygirlik Aero modeli bile önden çekişlidir (skandal bir karar).

İç mekanında ilk bakışta sürücü odaklı kokpit ve yanal destekleri güzel olan koltuklar ile sürücüsüne heyecan verir. Yol tutuş anlamında bir çok otomobilden üstün ve dengelidir. Üzerinde 225/45/R17 ebatında lastikler vardır. 2005 senesi için ince ve iyi bir tercih denebilir. Aero olanları opsiyonel 18 inç jantlar ile gelir, daha da güzeldir. Aracın görselliği bana sorarsanız Alfa Romeo 159 ile kıyaslanacak kadar güzeldir ve aşırı dikkat çeker. O dönemde de bir e90 veya w203 sıradan bir otomobil iken, Saab 9-3 herkesin dönüp bir kere daha baktığı bir otomobildi.

Motor performansı gayet iyidir. Bu anlamda e90'dan bir tık geride olmasına rağmen, 1.6 atmosferik motorlu Peugeot 307'den sonra bana çok hızlı gelmişti. Otobanda 220 km/s hıza kadar çıkabilen bir araçtı, fazlası olur muydu bilmiyorum, denemedim. 6 ileri triptronik şanzıman bugün için çok kötü olsa da 2005 için gayet yeterliydi.

Yakıt tüketimi 9-10 litreler civarındaydı ve makul sayılırdı. Fakat servis o zaman da, şimdi olduğu gibi en büyük problemdi. Zaten yaptığım bir kazadan sonra araç kendini toparlayamadığı için (muhtemel servis kaynaklı) devamlı sorun çıkartmaya başladığı için gayet uygun denebilecek bir fiyattan satmıştım.

Bugün de gördüğüm kadarıyla 40.000 tl civarında ikinci ellerini bulmak mümkün. Fakat batık bir markanın üretilmeyen aracını almak ne derece mantıklıdır tartışılır.
hirsch modeliyle can yakar
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri