Önde hızlı giden bir otomobilin havanın içinde açmış olduğu yarığa verilen isimdir. Buna aynı zamanda hava tüneli de denmektedir. Aerodinamik hesaplamalarda bol bol kullanılır.

Uzun yolda top speed yapmış gidiyorsunuz, aracınız hiç bir şekilde daha hızlı gitmiyor ise sizden hızlı başka bir otomobilin arkasına geçin. Göreceksiniz ki daha da hızlanabiliyorsunuz, bunun sebebi öndeki otomobilin açtığı hava boşluğu sayesinde sürtünmeye maruz kalmamanızdır.

Fiili olarak yapılmasına ise tünel yapmak denmektedir.
Otomobillerin tasarimlarinda aerodinamik olarak gelismek icin ruzgar tunelleri hayli onemli bi yer tutar. Bi otomobil ne kadar az surtunme katsayisina sahipse o kadar az enerji harcar yani yakit tuketir.

Ruzgar tuneli ayni zamanda otomobillerin downforce -yere basma gucu- artirmak icin de kullanilir. Bunun icin sayisiz test yapilir yuzlerce parca denenir. Genelde ruzgar tunellerinde gercek olcekli modeller kullanilmaz, yari ya da ucte bir olcekler hem maliyet hem de lojistik anlamda daha mantiklidir.
Tünel yapma'yı sizden öğrenecek değiliz. (bkz: Soichiro Honda)
Nascar'da drafting olarak geçer.. 2 tane araba arka arkaya geçer, arkadaki ondekinden faydalanarak hızlanır, onundeki araca tamponuyla değerek ittirir.. Böylece ondeki araba da hızlanır.. Bunun tekrar tekrar yapıldığını ve 2 değil 3-4 arabayla yapıldığını duşunun.. Son turda arkadaki araç hızını alıp ondekine ittirmek yerine sollamaya çıkar ve birinci olabilir.. Yarışlarda ve uzun yolculuklarda işe yarar..
Benzin tasarrufuna değinmeyeceğim bile..
Yalnız arkası düz olan büyük taşıtlar, yani otobüs kamyon vs gibi taşıtlar bu rüzgarı yararken yapılarından dolayı sırtlarında fazlaca türbülans yaratırlar. Kasa kapağı açık pickup ve kasa kapağı kapalı pickupla denedikleri rüzgar belgeselini izlemeyeniniz yoktur. İşte orada da gösterildiği gibi arkası düz ve büyük olan taşıtlar maruz kaldığı rüzgarı tam olarak yarmak yerine arka kısımlarında türbülans oluştururlar. Aerodinamiği sağlam otomobiller arkalarında bu rüzgar direnci kalmayan alanı yaratabilirler. Damla şekli diye bahsedilen tasarım felsefesi buna örnektir aslında. Rüzgar gelir ve arkaya doğru pürüssüzce akarken tünel oluşturur.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri