Günümüzde lastik patladıktan sonra bile, belli bir kilometreye kadar yola devam edebilen lastikler mevcuttur.

RUN ON FLAT” lastikler, patladıktan sonra saatte 80 km hız ile 80 km gidebilecek şekilde tasarlanmıştır; böylece, yolculuğunuzu tamamlamanızı, daha güvenli bir bölgeye gitmenizi veya profesyonel bir tamirciye ulaşabilmenizi sağlarlar. Bu tür lastikler, sadece gösterge tablosunda basınç kaybı göstergeleri ve buna uygun süspansiyonu olan araçlara takılmak üzere tasarlanmıştır; bu nedenle, bu lastikler sadece fabrika çıkışında bu özelliklere sahip olan araçlara takılabilir.

Güçlendirilmiş lastik yanakları patlama durumunda lastiğin ezilmesini önler ve sürüş davranışlarında çok az farklılıkla yola devam edilmesini sağlar. Bu lastikler sayesinde, üreticiler aracın ağırlığını arttıran stepne lastiği ve aracı kaldırma malzemesini (kriko, kaldıraç) kullanmaz ve dolayısıyla yakıt tüketimini azaltabilirler. Bir diğer avantajı ise yedek lastiğin bulunmaması sayesinde hiç de az olmayan bir yer kazancı sağlanmasıdır.

“Run on Flat” lastiğin bulunması, lastik hava basınçlarının aylık olarak kontrol edilmesi gerekliliğini ortadan kaldırmaz. Bu lastiklerin fiyatının klasik lastiklere göre, %15 ile %25 oranında daha yüksek olması, bu lastiklerde ekonomik bir sürüş ile tasarruf elde edilmesini haklı kılar. Orijinal jantlara, Run on Flat lastikler yerine klasik lastiklerin takılması her zaman mümkündür; fakat bu durumda aracınızda krikoyu, stepne lastik ve bijonları açmak ve sıkmak için gerekli aleti bulunudurmanız gerekir.

www.youtube.com/watch?v=FumXPC8MQAI
En büyük handikapı direksiyonu sertleştirmesi olan icattır.
O kadar sertleşir ki adamı bezdirir, bmw değil de renault toros kullanıyormuş gibi olursunuz.
Bir de tabii ki darbe emiciliği yanakları sert olduğu için azdır, konfordan da ödün verirsiniz.
Bence gereksiz bir uygulama, zaten fiyat olarak da çok pahalı.
Sert olduğu doğrudur ama günümüzde daha çok spor araçlarda kullanılmaktadır ve spor araçlarda süspansiyon daha serttir ve lastikleride ona göre takarlar yani yolda ki bütün detayları direksiyonunuzda hissetmeniz için. (bkz: Pilot Super Sport)
Yıllarca Bmw'nin direksiyonunun neden sert olduğunu araştıran bünyelere tokat gibi cevaptır.
İşte tam bu yüzden o ağırlık, yani lastiklerinden hocam.
Pirelli P7 RFT çok serttir ve rahatsız eder
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri