Seksenlerin sonunda ortaya çıktığında otomobil dünyasında fırtınalar estiren modeldir. "Yellowbird" olarak da bilinir. 1987 yılında ortaya çıkmıştır ve yalnızca 29 adet üretilmiştir. Seri üretim en hızlı otomobil ünvanını Ferrari F40'dan devralmıştır. Porsche 911 üzerine üretilen "Yellowbird" 342km/s maksimum hıza ulaşabilmektedir. Nürburgring'deki her virajı insafsızca yan döndüğü videosuyla ünlüdür.
Porsche'nin 'widowmaker (dul bırakan)' lakabı almasında büyük rol oynamıştır.
911 Carrera 3.2 üzerine geliştirilen CTR, KKK'nın bir çift K26 turbosunu 930'dakilerden daha büyük intercoolerlarla birleştirmiş, silindir çapını arttırarak 3.4 litreye (3366cc) çıkarmış üstüne 962'nin enjeksiyon sistemini ekleyerek kendi üretimleri 5 ileri şanzıman ile kullanmıştır. Bütün bunların üzerine hafifletilmiş alüminyum gövde panelleri, takla kafesi, brembo frenleri ve kendine özel süspansiyonları ile VIN koduna sahip olması onu herhangi bir modifiye firmasından ziyade saygı duyulacak bir üretici olarak görmenizi gerektirir.

Bu arada dul bırakan lakabı 29 adet gibi niş sayılabilecek bu otomobilden ziyade devasa turbo gecikmesi yüzünden 930 Turbo'ya aittir. Nice turbo viraj çıkışı kenarındaki ağaçlarda, direklerde heba olurken kim bilsin CTR'yi...
Gran Turismo'da malum videodaki stefan roser gibi kullanmaya çalışınca turu bitirmeye imkan ihtimal vermeyen cici kuş.
Wangan Midnight baş kahramanın kullandığı araç ağır modifiyeli bir 930 Turbo'dur. Lakabı olan "Blackbird" aslında Mach 3 hızına ulaşan SR 71 jet uçağına değil bu araca göndermedir.

Diğer küçük bir detay da tam gaz verildiğinde turbolardan gelen ıslık sesi kuş ciyaklamasına benzediği için bu ismi destekler.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri