1858 ile 1913 yılları arasında yaşamış ve dizel motoru icat eden alman mühendis. paris'te doğmuş alman bir ailenin çocuğu. ölümü de en az dizel motorun icadı kadar sansasyon yaratmıştır. bedeni manş denizin derinliklerinde yatmaktadır.

antwerp'ten ayrılarak londra'ya gitmekte olan bir gemiye binen mr. diesel, bir akşam yemeği sonrası odasına çekilmiş ancak sabah odasında bulunamamıştı. yatağının da bozulmadığı göz önüne alındığında intihar olasılığı artmıştı. buna inanmak istemeyen ailesi, norveç açıklarında bir ceset bulan gemiden gelen haberle yıkıldı. cesedin teşhis edilemeyecek kadar kötü durumda olduğunu gören mürettebat, kişisel eşyaları alarak bedeni tekrar denize bırakmıştı. kişisel eşyalardan dolayı öldüğü oğlu tarafından doğrulan diesel'in bir komploya kurban gitmiş olasılığı yıllardır tartışılır durur.

hayatını farklı bir motor bulmak üzere çalışmalara adayan diesel, man firmasının destekleriyle bir nevi emeline kavuştu. termodinamik tepkimeyle %75 daha verimli çalışan bir motor oluşturmayı başarmıştı. ancak ömrü bu motor tipinin arabalarda kullanılmaya başladığını görmeye yetmedi. sanayide bu tip motorlar kullanılsa da ilk olarak mercedes-benz tarafından otomobillere uyarlandı.
tümünü gör
ilgili galeri