Özellikle Avrupa ülkelerinde görülen trafik akışını minimize etmeye yönelik bir kavşak tasarımı. Çoğu kişinin zannettiğinin aksine dönel kavşaklarla aynı değildir.

Roudabout'un en önemli özelliklerinden birisi sinyalizasyon yani trafik lambası bulundurmamasıdır. Dörtlü kavşaktan farklı olarak roundabout içinde sadece sağa dönüş imkanınız vardır. Trafiğin temel kurallarından birisi olan "kavşakta sağ taraftaki sürücünün öncelikli olması" bu kavşak tasarımının temelini oluşturur (trafiğin soldan işlediği ülkelerde tam tersi geçerlidir). Böylece sinyalizasyondan kaynaklı uzun kuyruklar oluşumu engellenir.

Dönel kavşaktan farklı olmasını sağlayan özellik ise roundabout içerisindekilerin geçiş önceliği vardır. Tasarım itibariyle bütün yolların önünü kesen büyük bir yuvarlak bulundurduğu için içinde girerken yavaşlamak zorundasınızdır, öle "ben karşıya geçicem direk" diyip şikana girer gibi hafif sağa kırıp içine dalamazsınız. Yani bizim duble yollarda gördüğünüz yuvarlaklar dönel kavşaktır roundabout değil.
tümünü gör
ilgili galeri