Özellikle Avrupa ülkelerinde görülen trafik akışını minimize etmeye yönelik bir kavşak tasarımı. Çoğu kişinin zannettiğinin aksine dönel kavşaklarla aynı değildir.

Roudabout'un en önemli özelliklerinden birisi sinyalizasyon yani trafik lambası bulundurmamasıdır. Dörtlü kavşaktan farklı olarak roundabout içinde sadece sağa dönüş imkanınız vardır. Trafiğin temel kurallarından birisi olan "kavşakta sağ taraftaki sürücünün öncelikli olması" bu kavşak tasarımının temelini oluşturur (trafiğin soldan işlediği ülkelerde tam tersi geçerlidir). Böylece sinyalizasyondan kaynaklı uzun kuyruklar oluşumu engellenir.

Dönel kavşaktan farklı olmasını sağlayan özellik ise roundabout içerisindekilerin geçiş önceliği vardır. Tasarım itibariyle bütün yolların önünü kesen büyük bir yuvarlak bulundurduğu için içinde girerken yavaşlamak zorundasınızdır, öle "ben karşıya geçicem direk" diyip şikana girer gibi hafif sağa kırıp içine dalamazsınız. Yani bizim duble yollarda gördüğünüz yuvarlaklar dönel kavşaktır roundabout değil.
genellikle karşılıklı saygı çerçevesinde işlevini yerine getiren modern dönel-yuvarlak kavşak. ülkemizde sayısı parmakla sayılacakken, fransa'da 30 binin üzerinde bulunur. aslında orijini ingiltere'dir. trafikte ne kadar medeni olabildiğimizin bir göstergesi de diyebiliriz.
bizde ekstra trafik yaratacak durum. yamulmuyorsam ataşehir'de mevcut bunlardan bir tane.
Trafik ışıkları'nın bile işlevini henüz çözememiş olan milletimin asla anlayamayacağı yapı. Adama roundabout falan desek sanırım kalp krizi geçirir. Bize çok fazla bu sevgili suserlar.
her kavşakta bir trafik polisini zorunlu kılacak sistem. yoksa biz bu bulmacanın içinden çıkamayız.
Animasyonda utanmadan yayaya yol falan vermişler. Üstelik kaza da olmuyor :/ tutmaz bu kavşak sistemi. Yok mu kanlı, hızlı, saygısız bir kavşak? Bize o lazım.
intersection dediğimiz dörtlü kavşaktan çok daha faydalı sistem. hem daha fazla araç geçişine hem de daha güvenli bir trafik akışı sağlar. amerika'da bu sisteme geçiş için ufaktan çalışmalar başlamış.
Biz bunda anca drift rekoru kirariz.
amerika'da kullanılan dörtlü kavşak sistemiyle sık sık karşılaştırılan alternatif sistemdir.
(bkz: dörtlü kavşak vs roundabout)
(bkz: göbek)
(bkz: dönel kavşak)

geçiş üstünlüğü olarak roundabout'ın dönel kavşaklardan farkı yoktur, roundabout dönel kavşaktır.
dönel kavşak olarak genel tabir edilen göbek sistemde her zaman göbek içindeki araç geçiş üstünlüğüne sahiptir.

1940 öncesi eski düzen rotary olarak tabir edilen dönel kavşak tipinde, göbeğe giriş noktasında ek şerit ilave edilir ve göbeğe girerken beklemeden dalınırdı.

ülkemizde ise geçiş üstünlüğü pratikte kafayı uzatandadır. göbeğe gelirken yol verirseniz arkanızdan küfür yersiniz. anlamazlar.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri