aracın direksiyon düz iken düz gitmesini sağlayan ayardır.
ülkemizin yollarındaki koca koca çukurlarına düşmemek elde olmadığından dolayı bol bol ayara gitmek gerekir. yolda sağa sola çekmeler yüzünden şeritte durmak bile bazen zor oluyor, ihmal etmeyin.
İstanbul Maslak'ta doğan mermer adlı dükkanın müthiş ötesi ayarladığı ayardır.
kendileri zamanında motorsporları ile de ilgilendikleri için çok ince ayarlar yapabilirler. rot balans ve kamber kaster ayarları için tavsiye edilir.
Anadolu Yakasında bu işi en iyi yapan kişi Süreyya Egzoz'un yanındaki lastikçidir.
İçerideki psikopatın en sevdiği iştir, abi getir her gün yapayım falan der. Tavsiye edilir.
Malum yollarımız sebebiyle ,bir de spor yay, ince yanak lastik varsa bol bol bozulacak ayardır. Lastiklerin düzensiz aşınması,sağa sola çekme gibi sorunlara yol açar. Yaptırın
yeni otomobil sahiplerinin hiç bozmaması gereken ayar. hiç bir zaman fabrikadan çıktığı kıvamına dönemez, maalesef böyle kötü bir huyu vardır. yapmayın, yaptırtmayın, elletmeyin.
halk arasında rot balans olarak bilinen ayar çeşidi. zamanla bozulan kamber, toe açısı ve tekerlek açılarının ayarlanmasıdır.
sadece çekişin olduğu değil, hem ön hem arka tarafın yapılması gereken ayardır.
Çekişten ziyade yönlendirmenin verildiği tekerlere yapılması gereken ayar. İsminden de anlaşılacağı gibi (rot= rotate= döndürmek) dönen tekerlerin dengelenmesi için yapılır. Tabii kırkayak kamyonunuz yada 4ws özelliğine sahip bir otomobiliniz varsa diğer tekerlerin de rot ayarı yapılmalıdır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri