İngiliz üreticinin Wraith ile ulaştığı satış rakamları sonrası ona bir kız kardeş verme çabasının sonucu olan otomobil. Kısaca Wraith'in üstü açılabilen versiyonu diyebiliriz. Ayrıca Rolls-royce'un hayalet takıntısına son veren modeldir.
dünyanın en sessiz üstü açılıp kapanan arabası. maksimum yaklaşık 50 km hızda 22 saniyede işlem tamamlanabiliyor.
Nedense tipini beğenemediğim otomobil. Sanırım bunun sebebi otomobilin fazla düz görünmesi. Ayrıca bir o kadar da lüks görünüyor, sanırım benim fakir beynim bu olayı kabul edemiyor.
Zengin bir müşterinin aynı anda 3 tane alıp tarihe geçtiği otomobil. Müşterinin bunu yapmasının sebebi her renkten almak istemesiymiş.
Sipariş verenin, dünya üzerinde bulunan bütün renklerin bütün tonlarında boya opsiyonu isteyebileceği bir durumu mevcut olan otomobildir. Bu sebeple 3 tane almasının sebebi olsa olsa 3 tane sevdiği rengi almak istemesi olabilir.
Turkiye'ye 4 tane kontenjan acilmis ve hepsi satilmistir.Fiyatini soylemek bile istemiyorum.
Az önce esma sultan yalısında yapılan lansmanına katıldığım 1.000.000 €'luk convertible rolls royce modeli. Arabanın %90 civarı el yapımı olduğu söyleniyor.

6.6 lt twin turbo v12 motor 563 beygir güce sahip. 2 kapılı 4 kişilik arabanın kapıları terse açılıyor. Kapı içlerindeki şemsiye detayı atlanmamış. Kapıyı nası çekicez öyle ters açılıyorsa diyorsanız eğer sadece bir düğmeye basarak kapının kapanmasını sağlayabiliyorsunuz. Ahşap detaylara da bolca yer verilen Dawn diğer convertible'ların aksine arkada da gayet geniş yaşam alanı sunuyor. Tabii ki sunsun bir zahmet.
hakkındaki basın bülteni şu şekilde


--- spoiler ---
Rolls-Royce Motor Cars, Istanbul'da Esma Sultan’da gerçekleştirilecek prestijli bir etkinlikle Dawn'ın uzun bir zamandır beklenen lansmanını kutluyor. İkonik araç, Türkiye'de ilk defa bugün Boğazın kıyılarında müşteriler ve marka uzmanları için sergilendi.

Dawn, Rolls-Royce Silver Dawn'ın 1940 ve 1950'lerdeki zarif ve zamana yenik düşmeyen üstü açık arabalarından ilham almıştır. Tasarım ekibinin amacı, Rolls-Royce'un tasarım dilinin evrimine uyum sağlamak ve son derece modern, dört koltuklu süper lüks üstü açık mimariyi bu dille buluşturup bünyesine dahil etmektir. Dawn, dünyadaki en eşsiz üstü açık araç deneyimini sunan zarif ve yeni bir otomobildir.

Açıldığında Dawn'ı dünyanın üstü açık en sessiz arabası yapan çok katmanlı, açılır kapanır kumaş bir tavana sahip, Rolls-Royce Motor Cars ailesinin dördüncü özgün modeli olan Dawn, hiçbir şekilde zorlanmaksızın mükemmel bir performans sergileyen 6.6 litre çift turbolu V12 motoru ile hayat buluyor.

Rolls-Royce Motor Cars´ın Bölge Satış Müdürü Robert Barnes, “Bu ödüllü üstü açık coupé, cazibeli lüksün, stilin ve güzelliğin somut bir örneğidir. Onu kısa bir zaman içinde rahatlatıcı bir gün batımının keyfinin çıkarken Istanbul'da ve Akdeniz'in muazzam bir güzelliğe sahip sahil yollarında görmek için artık sabırsızlanıyoruz", dedi.

Yeni Rolls-Royce Dawn'ın teslimatları birkaç hafta içinde başlayacak. Rolls-Royce Motor Cars Istanbul, Istanbul şehrini Kişiye Özel Ismarlama programının eşsiz özellikleriyle de buluşturdu. Ismarlama yoluyla kişiselleştirme hizmeti, müşterilere kendi parmak izleri kadar benzersiz bir otomobil oluşturma imkanı tanıyor ve bu özellik, dünya çapındaki ticaret için oldukça kilit bir etmendir. Bu hizmet 44,000 dış boyadan, yıldız ışığı tavan döşemesindeki fiber optik elemanların kişiye özel bir araya getirilmesine ve ötesine kadar uzanıyor. 2015 yılında satılan Rolls-Royce otomobillerinin %90'ınından fazlası, bu Kişiye Özel Ismarlama hizmetinin bazı elemanlarını içermektedir.

Dawn lansmanına özel bir katkıda bulunması adına Rolls-Royce merkezinden gelen bir ahşap uzmanı, Goodwood imalat fabrikasında uygulanan ince işçiliği göstererek tanıttı. Rolls-Royce Motor Cars Istanbul'un sahibi Artuğ Aysal, "Bir otomobili kişiselleştirmek için neredeyse sınırsız fırsatlar sunan Ismarlama programı, müşterilerimize oldukça duygusal bir satın alma sebebi sunuyor. Aslında otomobil sahibinin istek ve hayallerini gerçekleştirmek için çalışmak bizim için oldukça değerli ve tatminkar bir şey", diyerek yorumlarını sundu.
--- spoiler ---
0-100 hızlanması 4.9 sn ve top speed'i 250 kmh (155 mph) olan otomobil.
v12 motoru 563 hp ve 780 nm tork değerine sahip.

ağırlığı ise 2560 kg.

uzunluk; 5285mm
genişlik; 1947mm
dingil mesafesi; 3112mm
dönüş çapı; 12.7m
2,5 tonluk ağırlığına karşın etkileyici bir 0-100 hızlanma verisine sahip araç. gerçi bu araç sahibi bu veriye o kadar da takılmaz. lüks ve ihtişam biraz daha ön planda çünküm.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri