ilk otomobili 1904'te yapılan meşhur ingiliz markası. dünyanın en pahalı araçlarının çıkış noktası. isminin hikayesine gelirsek,

elektrik ve mekanik üzerine uzmanlaşmış frederick henry royce, ilk otomobilini satarken galerici charles stewart rolls ile tanışır. baba bu arabalar süpermiş, sen yap ben güzel bir fiyata okuturum mentalitesi ile el sıkışırlar. gayeleri ileri teknoloji ile über araçlar yapmak. ki gayet de başarılı olurlar. motor konusundaki uzmanlıkları sayesinde orduya havacılığın yanı sıra tank yapımında da büyük katkılarda bulunurlar.

alışmışın dışında bir çalışma metotları vardır. ürettikleri araçların halen büyük bir çoğunluğu çalışır durumdadır. el ile üretim yaptıklarından öyle her yerde görmemiz mümkün değildir.
1973 yılında Rolls-Royce plc ve Rolls-Royce Motors olarak ikiye bölünmüş olan firma.

Zamanında Bentley de bu firmanın altında bir marka idi. En lüks otomobillerin üretildiği bir firma olarak Türkiye'de çok az sayıda otomobil satmıştır.

türkiye'de ali ağaoğlu sayesinde tanıdığımız dış görünüşü vasat, içi yedi yıldızlı otel kıvamında şey.
Rolls-Royce Motors departmanı BMW tarafından 1998'de satın alınmıştır. Hatta VW tarafından daha yüksek fiyat teklif edilmiş fakat daha önceden ortak projeler yürütülmüş olan BMW, Rolls Royce tarafından tercih edilmiştir. Bugün bile tamamen el işçiliği ile üretilen araçları en az iki aylık bir sürede fabrikadan çıkabiliyor.

Bir diğer genel kültür bilgisi ise klimaları o kadar güçlü ki 30 buzdolabının tükettiği enerjiyi tüketiyor(muş). Ve bu klima ile kutup dairesinden ekvator çizgisine kadar kabin içi sıcaklığı sabit seyahat etmek mümkün(müş).
Yakıt ekonomisi, performans ve çevre kirliliğini bir yana bırakan, sadece lüks'e odaklanan markadır.
Ülkemizde 1 milyon euronun üzerinde fiyata sahip olan Phantom modelinde kullanılan paspaslar dahi kürktür.
Şehir içinde ortalama 25 litre yakan arabalarının Co2 salınımından bahsetmek istemeyen otomobil firmasıdır.
Tamamen saçmalık olduğunu düşündüğüm modeldir.
Tamamen israftır,zarar ziyandır.
Ha bu kadar israfa bari tipi güzel olsa, güçlü falan bir şey olsa ,o da yoktur. Ağaçtan yontma gibi kütüktür.
30 arabalık bir filo siparişi almış marka. bir tanesini almak zenginlik statüsü iken adamlar filo siparişi vermiş. kim bunlar? çin'in makao adasında açılması planlanan ultra lüks otelin sahibi.
46 bin dolarlık bavul seti opsiyonu bulunan marka. bagajda üç tane farklı özellikte giysi ve eşya taşımak üzere tasarlanmış bavul bulunuyor. bildiğin bir golf, passat filan yatıyor. zenginliğin gözü kör olsun.
şu an sekiz farklı model sunmakta olan süper lüks otomobil üreticisi.

Dawn, Wraith, Ghost, Ghost Extended Wheelbase, Phantom, Phantom Extended Wheelbase, Phantom Drophead Coupé and Phantom Coupé.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri