rolling bildiğin barbie bebek oynayan kız çocuğu işi iken, track day akülü araba ile yan giden taş fırın erkeği işidir.
aralarında dünya fark olan iki mevzudur. birinde pilotaj neredeyse her şey iken birinde çoğu şey arabaların gücüdür. track day'de her türlü makine ile kendinizce keyif alabilirsiniz. Bir torosla dahi çıksanız kendi süreniz ile yarışarak hem kendinizi geliştirip hem de işten zevk alabilirsiniz. rolling'de ise işler magazin haberlerinden hallicedir.
hayatında hiç track day yapmamış insanların rolling'de kaplan kesilmesine tanıklık edebileceğiniz karşılaştırma.
rolling genel olarak düz yolda yapılan ve mutlaka "arabaları deneyelim" tabiri kullanılan yarışlardır. Yani genel olarak çocuk işidir. Arabasını dengi başka bir araçla denemek isteyenler için bir nebze ölçü olabilir fakat aslında bunun da en doğru yeri pisttir. Pilotajı da üzerine ekleyerek tabii ki. Örneğin rollingde arabanızı geçen bir arabayı pistte geçemem gibi bir şey asla yoktur. belki sizin arabanızın süspansiyon geometrisi daha iyidir, kafadan daha az kayıyordur ve pistte diğer araçtan üstün gelmemeniz için hiçbir neden yoktur. pistte 20-30 beygirin pek lafı olmaz virajlardan dolayı. ama rollingde yanınızdaki 48 kiloluk kız arkadaşınız bile size yarış kaybettirebilir berkecanlar.
Ikisininde zevki baskadir. Patatesle kofteyi karsilastirmak olmus bu. He bu arada sozlugumuz komple track day lerde sanirim masallah masallah istanbul park komple arabalisozluk.com (!)
Eklemeli edit: gercekten track dayleri kacirmayan abilerim veya kardeslerim var kinayem sozlugun cogunlugu ne derse hebele höbele atlayan davarlar.
Çoğu rollingcilerin track day lere katılmaktan korkmasından anladığımız kadarıyla pist yetenek işidir. Rolling bir spor değildir. Haliyle öyle bir disiplin olmadığı için iyi rollingci yoktur ama iyi pistçi diye birşey vardır. Farkı açıkça ortada.
Rollingde övgüyü makinayı elden geçiren usta hak eder, track day'de makinayı süren şoför. 😉
Rollingide hemen kötülemeyelim şimdi 250 lere kadar atbaşı gidilen yarışlar oldukça keyif verir..
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri