• / 2
Genellikle yanlış bilinen durumdur.
Sıfır arabalarda veya motor rektifiyesi sonrasında uyulması gereken prosedürdür.
Yanlış bilinen durum ise bu olayın uzun yolda ve sabit hızla yapılması gerektiğine inanmaktır. Olay bunun aslında tam tersidir, motor bol bol ısınmalı ve soğumalıdır. Yani bol bol trafiğe girmeli motorun ısınmasını sağlamalı daha sonrasında da kenara çekip soğuması sağlanmalıdır. Bu şekilde parçaların birbirine en doğru şekilde alışması sağlanır. Dikkatli olunmalıdır.
Yılda 1 kitap okuma oranı bile olmayan ülkede herkesin salladığı bir şeydir . Kullanma Kılavuzu'nda yazanı yapsa millet yetecek ama .
Genellikle yanlış yapılır, motor açma yapıcaz diye zorlanır da ayrıca. Olabildiğince az yüklenerek bol vites değişimi dur kalk yapılarak yapılmalıdır. 1000 km sonrası da yağ değişimi faydalı olacaktır
Uzun yolda sabit gazla yapılanlarının hiç bir işe yaramadığı proses.
Biraz kafa yormak yeterli aslında..
Bol vites değiştirmeli ara hızlanmalı ve kompresörle yavaşlamalı idealdir. Düz yolda sabit hızla yağ kristalleşip aşınması gereken yüzeyleri kapatır. Yüksek devir istenmeyen fazla aşınmaya sebep olur. Tam gaz fazla sıkışma yapar yine aşındırma gereğinden fazla olur. Sentetik yağ yerine mineral yağ tercih edilmesi daha iyi olur, aşınma bir tık fazla olcağından parçalar iyice rahatlar. İlk 1000 mutlaka yağ ve filtre değişmelidir.
Aracına göre değişebilecek prosedür. Ama turbo benzinli araçta alt devirlerden boost verilerek segmanlar oturtulup ufak çaplı egt yükseltilip ardından kompresyonda soğutularak devam edilebilir. Bolca kompresyonla beraber aşırı ani hareketlerden kaçınılmalı ancak orta devirler sıkça ısıtılıp soğutmak sureti ile kullanılmalı.
Dedem rodaj bol bol trafikli yapılır, bol dur kalklısı makbuldur.
500km sonra hafif hafif gazlayıp soğutmakta da fayda vardır. Öle mal gibi 90'la 1000km gitmek hiç bir işe yaramaz.
eskiden iett otobüslerinde şöför mahalinin sağ tarafında yazan uyarı yazısı. 90'larda çocukları travmaya sokan ikazdı.

ne de olsa o zamanlar elimizin altında akıllı telefonlar, google filan yoktu. gizemini koruyan başlıca şeylerden biriydi. o meşhur otobüsler için,

(bkz: ikarus)
Özetle aracı extreme oranlarda zorlamayıp mekanik aksamın günlük hareketlerinin bolca ve bilinçli şekilde tekrarlatılması ile olmalıdır. Denildiği gibi düz yolda sabit hız ve gazla rodaj modaj olmaz. Motor yapması gerekekn herşeyi yapacak ki rodaj tamamlansın sorunsuz motorumuz olsun.
dilimize fransızcadan geçmiş ve anlamı "alıştırma" olan kelime.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir