otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlara verilen isimdir. genellikle eskide kalmış bir teknolojidir. açıklamadan da anlaşılacağı gibi vites kutusu aslında manuel vites kutusu ile aynıdır. sadece araçta debriyaj pedalı bulunmaz. bunun yerine debriyaja basılacak yeri kontrol eden sensörler sayesinde zamanı geldiği zaman işler içeride halledilir. yani içeride debriyaja basan ve manuel vitesi otomatikleştiren bir sistem görev almaktadır. işin en basit anlatımı budur.
Sarsıntılı vites atılmasına sebep olan, yakıt tüketimi konusunda kullanıcı dostu şanzıman. Bozulma oranları da çok düşüktür. Ama performanslı kullanımda can sıkabilir.
(bkz: selespeed)
Güvenilir bir manuel şanzımanın , elektronik bir beyin , taşıt hızı ve motor hızı sensörü ayrıca gaz pedalı konum sensörü ile desteklenip bir aktüatör yardımıyla otomatik şekilde vites attırılması prensibine dayanır . Elinizde güvenilir bir manuel şanzıman olduğu için sorun yaratma kısmında oldukça güvenilirdir . Çift kavramalara (bkz: Dual Clutch Transmission) göre gözünüz kapalı güvenirsiniz ancak tabi ki bu sorunsuzluğun karşısında oldukça konforsuz bir şanzıman türüdür .

(bkz: Easytronic) kullanmış biri olarak yokuşlarda kararsız kalmak mı dersiniz , vites atarken gücü kestiği için öne yığılıp kalmak mı dersiniz sürüş zevkini fena baltalar . MMT 'nin de incelemelerinde bunlardan bahsediliyordu sonuçta aynı türde .
insanlık suçudur.
Aşık olup aldığınız arabadan bile soğutan şanzuman. Örneğin Sıkışık trafikte ısınıp aracı boşa alır kenara kadar itersiniz hele birde yanınızda yeni tanıştığınız insanlar varsa iterken etmediğiniz küfür kalmaz Veya yokuşta tam sollamaya girerken tak vites küçültür o arada zaten karşı şeritten araç gelmiş olur... yarı otomatik şanzumanla geçirdiğim 1 yıl içerisinde yaşatmadığı sorun yoktur herhalde kesinlikle sözlükteki hiç kimseye tavsiye etmem
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri