dünyanın ilk sürücüsüz elektrikli yarış otomobilidir.

formula yönetimi sadece elektrikli araçların katıldığı formula e'den sonra şimdi de sürücüsüz ve elektrikli yarış otomobillerine kucak açtı. roborace adındaki yeni yarış kategorisinde robocar'lar mücadele edecek. pek çok üreticinin tasarımları halen yapım aşamasında. bir tanesinin fotoğrafı nihayet internete sızdı.

başlıkta da görebileceğiniz üzere tam bir batmobile tarzında görünen aracın ismi tron: legacy. henüz özellikleri ve diğer detayları açıklanmadı ama devrim niteliğinde olacağı kesin.

öte yandan roborace yarışının bu yıl düzenlenecek eylül ekim aylarında düzenlenecek formula e yarışları ile aynı zamanda gerçekleşecekmiş.
saçmalıktan da öte buluştur.

teknolojinin ilerlemesine, benzin yerine daha ucuz ve yenilenebilir enerji olan elektriğin kullanılmasına, pilotaj hatasına balı kazaların azalması adına sürücüsüz otomobiller üretilmesine karşı değilim.
ama bir araba yarışından bahsediyorsak sadece motordan bahsetmiyoruzdur. pilot dediğin şey araba yarışlarının %90'ıdır be. ne demek sürücüsüz otomobil yarışı arkadaş çıldırdınız mı siz. mühendislerin yarışından başka bir şey olmaz artık ortadaki mesele.
eeey formula sen kimsin ya?
Ne keyfi olacağını merak ettiğim araba. Robotları yarıştırmanın nasıl bir mantığı olabilir?
İlk halka açık testini Paris ePrix yarışında tamamlayan otonom yarış aracı. Emekleme hızında bir test olsa da kaza yaşanmadan tamamlanmış. Temmuz'daki Formula E yarışında iki araç birbirleri ile yarışacakmış.

Kaynak
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri