Vites düşürmek için en sağlıklı ve keyif verici aktivitedir. Normalde debriyajın yapacağı kavramayı, sürücünün gaz vererek debriyajı rahatlatmasıyla kompanse edebileceği eylemdir.

Yani mesela siz 4.viteste 2500 devirde giderken vitesi 3'e atmak istiyorsunuz ve vitesi geçirip ayağınızı yavaşça debriyajdan çekiyorsunuz. Vitesiniz geçiyor ancak motor 2500 devirde seyir ederken düşük vites oranında motor devri 4000'e çıkmak istiyor ancak şanzıman hala 2500 devirde. İşte bu devir farkını eşitlemek için debiyajınız deli gibi çalışıp yıpranıyor.

Halbuki vites düşürürken birazcık gaza dokunup motorla şanzıman devrini eşitleyebilirseniz debriyajınız kavramayla o kadar uğraşmayacak ve araba pamuk gibi vites düşürecektir.

Debriyajın ömrünü arttırmakla kalmayıp, size yaşattığı his ise bence oldukça keyifli ve tatmin edicidir.

Bahsetmekte de yarar var; Cayman GT4, Nissan 370Z gibi otomobillerde auto-blip denilen olay aslında bunun otomobil ECU'su tarafından kontrol edilip sürücüden bağımsız bir şekilde uygulanan versiyonudur.
Bu eylem yapılmadığı takdirde arkadan itişli bir modelde arka lastikler kilitlenip el freni etkisi yapabilir. Durumdan bir haber sürücüler için tehlike teşkil edebilir.
Motorcuların otomobil sürücülerine göre daha çok hakim olduğu hadise, zira kaydırmalı debriyaj olmayan motosikletlerde yüksek devirlerde gaz vermeden vites düşürmek arka tekeri kilitler ve sonuçları otomobilden daha tehlikeli olur.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri