Yüksek tonajlara sahip taşıtlarda Hidrolik sisteme sahip Disk ve Kampana frenlerin yüklerini hafifletmek için kullanılan yine hidrolik yağ ile çalışan bir fren türüdür. Motor freni ile alakası yoktur. Şanzımandan sonra Difransiyelden önce bir yere yerleştirilir. Çalışma mantığı ise basittir; Birbirine zıt yönde dönen iki adet üstünde kanatlar bulunan disklere Hidrolik yağı basılır ve sistem kanatçıklara çarpan yağın etkisi ile yavaşlama eğilimine girer. MB 403'lerde, Travegolarda, Tırlarda vs direksiyonun yanında duran sinyal koluna benzeyen ve şoförün ha bire oynayıp durduğu şey bu sistemi kumanda eder.
Yıllarca televizyonlarda 'freni boşalan kamyon' izledik, sebebi bunu kullanmamalarıydı.
Şoförler genellikle normal frenleme kullandıkları zaman disk-balata-hidrolik arabanın tonajından yani momentinden dolayı çok hızlı ısınır. Sonra fren boşaldı derler, bu sistem bunun önüne geçmek için üretilmiştir.
403 ve travegolardaki cırt cırt sesi yapan o kol sayesinde kullanmayı çok istediğim icattır. Yüksek tonajlı araçları çok güçlü şekilde yavaşlatabilir
Asıl amacı bildiğimiz fren sistemini aşırı ısınmadan korumak olan ekipmandır. 1 ton bir ağır vasıtayı durdurmak standart fren sistemi için sorun olmasa da 20 ton bir ağır vasıtayı durdurmak fren sistemine çok büyük yük getirecektir, büyük ihtimalle de çok ısınıp tutmayacaktır. Retarder ile bu sorunun üstesinden gelinmiştir.
yağmurlu ve karlı havalarda kullanılması özelikle tırlar için tehlikeli olan sistem.
fren pedalına bağlı modellerde mevcut
Türkiye'de yaygın olarak "Voith"markası kullanılıyor retarder'de. Bence en az Abs kadar kıymetli bir sistem büyük araçlar için. Çok kullanışlı olduğunu biliyorum, şöyle ki Ankara-Mersin arası otobüs yolculuklarımda şoför abilere sorarım hep, Pozantı'dan sonra Mersin'e kadar retarder sayesinde fren kullanmadıklarını söylerler.
Retarder, Rotarder, Rötar.. Kesimden kesime göre değişir bu isim. Rotarder öncelikle bir fren sistemidir. Ağır vasıtalarda şart olması gerektiğini düşündüğüm kolu olduğu halde Bazı markaların Premium paket haricinde yoktur. Yağ sayesinde frenleme yapar. Kamyonun Dönen şaftındaki Rotor pervanesine çarpan yağ karşıdaki pervaneye iletir o yağı karşıdaki Stator Ters etki yaparak Kamyonu troller ..
Yani Rotarder kutusu Şafttan aldığı gücü ters etki yaparak Şafta iletiyor buda Arabayı Hiçbir balata aşınmasına yol açmadan frenletiyor. Böylece adamlar 80 ile Tekir-Mut-Pozantı rampasını iniyor biz saldıkmı araba yanıyor.
Buradan Aksaray Mercedes Benz'e Sesleniyorum 2010 Model arabaya Retarder koymuyosunuz İsminizden Cismisinizden Yıldızınızdan utanın 2002 Model Scania'da var 2010 model Merco'da yok
Ayrıca Küçük arabalar Rampada 4-5 km/h ile Sol şeritte veya Orta şeritte ilerliyen kamyonlara tırlara küfür ediyor. Arkadaşlar tamamen mecburiyetten dolayı anlayış göstermelisiniz
ilk olarak amerikan voith markası tarafından trenlerde kullanılmak üzere geliştirilmiş olan sistem.yağlı modellerin yanı sıra sulu modellerde yeni çıkmaya başlamıştır.
otobüsler için olmazsa olmaz unsurken bazı tır kamyon benzeri ağır vasıtalarda olmaması normal bir durumdur nedeni daha ağır tonaj ve dorsenin etkisi.yeni teknolojiyle bu sorunlar aşılmaya başlamıştır.
karanlık gece yolculuklarında otobüsün motora yakın koltuklarından bilet almama sebep olan harikulade buluş. çıkardığı ses ile büyüleyici bir etki bırakıyor insanda. tabi bunu çoğu insan fark etmiyor bile.
Vuiiiiiivvv sesiyle beni benden alan nirvanaya ulasmami saglayan icattir.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri