(bkz: klasik oto)
Bütçe ve aracın durumu ile ilgili restorasyon detayları değişse de, alt başlıklar olarak kapsayabileceği konular şu şekildedir:
-kaporta, boya: aracın kupa ve şase durumuna göre üstten yada komple işlem yapılır. neticede boyada genelde biryerler beğenilmez ise; boyacı kaportacıya, kaportacı boyacıya, sonra her ikisi de arabaya bok atar. son yıllarda kaporta boya bütçesi çok artmış olup, 80bin TL gibi rakamlar normalize edilmiştir.
-mekanik: kaporta boya yapıldığında motor, şanzıman gibi kısımlara da el atılır. bütçe varsa kati surette eğer varsa sandık motor alınız. kaporta boyaya o kadar para veriyoruz, abudik yerlerde motor toplamaya çalışmayalım. memlekette toplanan şanzımanlar da kırıldığından, sıfırı daha ucuza gelir.
-elektrik: döşeme, halı işlerinden önce yapılır. yıllar içinde mıncıklanarak bant manyağı yapılan kablolar değiştirilir. komple harness almakta fayda var.
-döşeme: doğru yerde yapılırsa memlekette en iyi sonuç döşemede alınır. malzemenin kalitelisi seçilir.
-cam ve kilit işleri: 2 hafta sonra bozulacak şekilde yaptırılır. ayar tutmaz buralar.
-krom parçalar ve diğer saçma şeyler: sıfır malzemesinden pahalıya kromaj yaptırılır, sonra sıfırı alınan bir tecrübe faslı yaşanır. insan kendi doğasını sorgular.
netice: çoğu zaman sonuç istediğiniz gibi olmaz. bazen de süper olur. ama değişmeyen tek olay, iyi de olsa kötü de olsa arabanıza bok atarlar.
tümünü gör
ilgili galeri