Eski ve bakımsız otomobillere uygulanan 'yenileme' çalışmasıdır.
Genellikle düzgün yapılmaz, bu yüzden restore etmiş olduğunuz otomobil elinizde kalır.
Bir kaç yer vardır bu işi düzgün yapabilecek onlar da ciddi paralar isterler.
Zevk amaçlı kendi garajınızda yapınca zevk aldığınız olay. Yoksa bir yere para verip yaptırınca hiç bir şey istediğiniz gibi olamaz. Çürüklerin üstünü macun ile kapatan insanlar gördü bu gözler.
(bkz: klasik oto)
Bütçe ve aracın durumu ile ilgili restorasyon detayları değişse de, alt başlıklar olarak kapsayabileceği konular şu şekildedir:
-kaporta, boya: aracın kupa ve şase durumuna göre üstten yada komple işlem yapılır. neticede boyada genelde biryerler beğenilmez ise; boyacı kaportacıya, kaportacı boyacıya, sonra her ikisi de arabaya bok atar. son yıllarda kaporta boya bütçesi çok artmış olup, 80bin TL gibi rakamlar normalize edilmiştir.
-mekanik: kaporta boya yapıldığında motor, şanzıman gibi kısımlara da el atılır. bütçe varsa kati surette eğer varsa sandık motor alınız. kaporta boyaya o kadar para veriyoruz, abudik yerlerde motor toplamaya çalışmayalım. memlekette toplanan şanzımanlar da kırıldığından, sıfırı daha ucuza gelir.
-elektrik: döşeme, halı işlerinden önce yapılır. yıllar içinde mıncıklanarak bant manyağı yapılan kablolar değiştirilir. komple harness almakta fayda var.
-döşeme: doğru yerde yapılırsa memlekette en iyi sonuç döşemede alınır. malzemenin kalitelisi seçilir.
-cam ve kilit işleri: 2 hafta sonra bozulacak şekilde yaptırılır. ayar tutmaz buralar.
-krom parçalar ve diğer saçma şeyler: sıfır malzemesinden pahalıya kromaj yaptırılır, sonra sıfırı alınan bir tecrübe faslı yaşanır. insan kendi doğasını sorgular.
netice: çoğu zaman sonuç istediğiniz gibi olmaz. bazen de süper olur. ama değişmeyen tek olay, iyi de olsa kötü de olsa arabanıza bok atarlar.
Eski zamanların krallarının teker teker gördükleri bir dizi işlemdir. Beceriksiz ellerde kepaze de olunabilir, işini bilen ellerde efsane de. Bunun için gittiğiniz yerlere dikkat etmenizde fayda var. Mrbars gereken öğütleri zaten vermiş.
Nat geo ve discovery gibi belgesel kanallarının otomobiller adına program yapmak için oldukça fazla beslendikleri konu.

--- spoiler ---
bolca mazoşist seks içeren otomobil filmi. başrol oyuncusu film boyunca kucaktan kucağa gezmektedir.
--- spoiler ---
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri